Írán hraje okolo obohacování uranu dvojí hru

Írán je prý nadále ochotný dodávat svůj nízce obohacený uran k výrobě palivových článků do zahraničí. Prohlásil to mluvčí íránské diplomacie za situace, kdy Teherán zahájil vlastní výrobu vysoce obohaceného uranu. Írán tím ve světě vyvolal silnou kritiku a hrozby dalšími sankcemi, protože porušuje rezoluce Rady bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna v íránském přístavu Busher

Jaderná elektrárna v íránském přístavu Busher | Foto: AFP

Západ dlouhodobě navrhuje, aby Teherán posílal svůj polotovar do ciziny a pak si z něj nechal vyrobit hotové palivo. To Íránci odmítají a trvají na paralelní výměně dodávek na íránské půdě.

Ctějí prý mít jistotu, že palivové články opravdu dostanou. Jak řekl šéf jaderného programu Alí Akbar Sálehí, pokud na to Západ přistoupí, zastaví Írán právě zahájené obohacování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Írán zahájil obohacování uranu. V pořadu Stalo se dnes jsme hovořili s Irenou Kalhousovou, expertkou na blízký východ z Asociace pro mezinárodní otázky.

Mluvčí íránské diplomacie Rámín Mahmánparast ale řekl, že i když Západ začne palivo dodávat, neznamená to, že se Írán vzdá jiných způsobů jeho získávání. Jak uvedl, Íránci mají právo vyrábět si obohacený uran pro výzkumný reaktor pod mezinárodním dozorem sami.

"Myslím si, že Írán hraje na trpělivost světového společenství, zkouší, kam až může zajít. Ale hlavně mu jde o expertizu, protože nemá velké zkušenosti s obohacováním uranu. A je to pro ně důležité ať už na jejich oficiální výzkum, nebo neoficiální výzkum, který probíhá bez dozoru mezinárodního společenství," uvedla v pořadu Stalo se dnes Irena Kalhousová expertka na blízký východ z Asociace pro mezinárodní otázky.

Teheránský reaktor dosud pracuje s palivem koupeným v 90. letech minulého století z Argentiny. To teď ale dochází.

Rusko: Írán porušuje rezoluce RB OSN

K okamžitému zpřísnění sankcí v reakci na nejnovější kroky Íránu vyzvala už Francie i Spojené státy. Rozhodnutí Íránu ale vyvolalo obavy i v tradičně zdrženlivém Rusku, které přitvrzení sankcí vůči Teheránu až dosud odmítalo.

Rusko to označilo za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Podle agentury Reuters to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Postup Íránu podle něj vyvolává pochybnosti, nakolik upřímně postupuje Teherán v jednání o svém jaderném programu.

Kromě ruského ministra zahraničí se podle ruských agentur kriticky vyslovil i předseda Bezpečnostní rady Ruska Nikolaj Patrušev. Podle něj nejnovější kroky Íránu vzbuzují opodstatněné obavy, přestože Teherán tvrdí, že se nesnaží získat jaderné zbraně.

"Rusko si opravdu nepřeje, aby měl Írán atomovou bombu, protože by to mělo dalekosáhlé důsledky v jeho sousedství. Na druhou stranu si myslím, že Rusko bude velice opatrné, protože pro něj je to nejsilnější karta proti USA v jejich konfliktu, kdo bude hrát důležitou roli v mezinárodním společenství. A Rusko si chce také uchovat příznivou tvář vůči Íránu, protože staví v Busheru atomovou elektrárnu," uvedla Kalhousová.

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme