Írán hrozí cizím aeroliniím zákazem kvůli názvu Perského zálivu

Zahraniční letecké společnosti, které nepoužívají název Perský záliv, mohou dostat zákaz létat do Íránu. Prohlásil to íránský ministr dopravy Hamíd Behbahání. Jde o poslední dějství sporu, který má Islámská republika s okolními státy. Ty totiž strategickému zálivu říkají ,Arabský' a podle Íránu si tak na něj dělají neoprávněné nároky. Experti OSN přitom dávají za pravdu Teheránu, že správný termín je ,Perský záliv'.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perský záliv - Hormuz | Foto: Jiří Sovadina

O nejnovější roztržce obsáhle informuje blízkovýchodní tisk. Íránská společnost Kíš Air nejprve propustila řeckého stevarda, který íránské pasažéry popudil informací, že jsou právě nad Arabským zálivem. Výroky íránského ministra se zase týkají informačních map, které v letadlech cestujícím ukazují, kde se nacházejí.

Behbahání výslovně varoval země ,v jižní části Perského zálivu', což jsou všechno arabské monarchie. Pokud prý budou dál mluvit o Arabském a nikoli Perském zálivu, dostanou měsíční zákaz letů do Íránu. Při opakování prohřešku jim prý bude licence odebrána úplně.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme