Írán z incidentu v jaderném provozu v Natanzu obvinil Izrael. Tvrdí, že šlo o čin proti lidskosti

Írán z nedělního incidentu v jaderném provozu v íránském Natanzu viní Izrael a hodlá se pomstít. Podle íránských médií to v pondělí uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Izrael incident oficiálně nekomentoval. Podle některých izraelských médií však útočila izraelská zpravodajská služba, píše agentura Reuters. Podle Teheránu nebyl při incidentu nikdo zraněn a nedošlo ke kontaminaci.

Teherán / Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na jaderný provoz v íránském Natanzu (foto z roku 2005)

Pohled na jaderný provoz v íránském Natanzu (foto z roku 2005) | Foto: Raheb Homavandi | Zdroj: Reuters

Íránské úřady nedělní problém v Natanzu již dříve označily za teroristický čin s tím, že Teherán si vyhrazuje právo proti pachatelům zakročit. Podle íránského ministra zahraničí útočil Izrael, protože chtěl zabránit průlomu v jednáních o oživení jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

„Sionisté se chtějí pomstít kvůli našemu pokroku při odstraňování sankcí... veřejně prohlásili, že to nedovolí. Ale pomstíme se sionistům,“ řekl nyní Zaríf.

Íránský jaderný provoz v Natanzu se stal obětí ‚jaderného terorismu,‘ míní jeho šéf Sálehí

Číst článek

Íránský zpravodajský web Nournews uvedl, že člověk, který způsobil výpadek v jedné z výrobních hal podzemního zařízení na obohacování uranu, byl identifikován. „K zatčení této osoby jsou přijímána nezbytná opatření,“ uvedl web bez podrobností.

Od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi jednostranně odstoupil bývalý americký prezident Donald Trump a obnovil proti Íránu sankce. Teherán následně začal části dohody porušovat. Současný šéf Bílého domu Joe Biden už dříve uvedl, že USA se k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat.

Teherán naopak argumentuje tím, že USA porušily smlouvu jako první, takže Washington musí učinit první krok a zrušit své sankce. O tom, jak dohodu zachovat, jednali diplomaté minulý týden ve Vídni. Írán přímá jednání s americkou delegací odmítl. Podle účastníků byly rozhovory „konstruktivní“.

Sabotáž Mosadu?

Několik izraelských médií s odvoláním na nejmenované zpravodajské zdroje tvrdí, že provoz v Natanzu se stal terčem úspěšné sabotážní operace izraelské tajné služby Mosad, což by mohlo obohacování uranu na místě zpomalit i o několik měsíců. Oficiálně však incident Izrael nekomentoval.

Zařízení v Natanzu se převážně nachází pod zemí a je jedním z několika íránských jaderných provozů, který monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Nedělní incident se stal den poté, co Teherán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky na obohacování uranu. Írán dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program je čistě mírový.

USA a Írán by se měly podle Francie vrátit k jaderné dohodě. Trumpova strategie vedla ke zvýšení rizika

Číst článek

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh v pondělí na tiskové konferenci řekl, že incident v Natanzu lze považovat za „čin proti lidskosti“, a dodal, že nedošlo ke kontaminaci a útok si nevyžádal oběti.

„Naši jaderní experti odhadují rozsah škod, ale mohu vás ujistit, že Írán nahradí poškozené odstředivky na obohacování uranu v Natanzu pokročilými,“ řekl s tím, že incident ovlivnil pouze méně výkonné centrifugy IR-1, která jsou při výpadcích zranitelnější.

Incident se uskutečnil v době, kdy do Izraele jako první vysoce postavený člen administrativy amerického prezidenta Bidena zavítal ministr obrany Lloyd Austin. Po setkání se svým izraelským protějškem řekl, že americká vláda považuje spojenectví s Izraelem za klíčové pro bezpečnost v regionu.

„Jsem odhodlán pokračovat v úzkých konzultacích o hrozbách, které představuje Írán, s cílem posílit izraelskou bezpečnost,“ uvedl v neděli večer Austin na twitteru. Nejmenovaný vysoce postavený americký činitel agentuře Reuters sdělil, že Washington nebyl do incidentu v Natanzu nijak zapojen.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Teherán to tehdy označil za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl počítačový virus Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli, odhalen poté, co byl použit k útoku na zařízení v Natanzu.

Írán loni v listopadu Izrael obvinil také z atentátu na prominentního nukleární fyzika Mohsena Fachrízádeha, kterého západní zpravodajské služby považovaly za strůjce tajného íránského programu na vývoj jaderných zbraní. Izrael svou roli v útoku nepotvrdil, ani nevyvrátil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme