Poloprázdné nebe nad Íránem a Irákem. USA zakázaly lety, Lufthansa spoje do Teheránu a Irbílu zrušila

Federální úřad pro letectví (FAA) zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Učinil tak poté, co Írán v noci na středu raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky. Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti, uvedla agentura AP.

Washington/Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na výzvu FAA zareagovala také největší německá letecká společnost Lufthansa, která zrušila spoje mezi Frankfurtem a Teheránem, informoval podle Reuters ve středu její mluvčí. Společnost také zrušila plánovaný let do Irbilu v Iráku (ilustrační foto) | Foto: Ralph Orlowski | Zdroj: Reuters

Australská letecká společnost Qantas až do odvolání pozmění trasu letu mezi Londýnem a australským Perthem, aby se vyhnula iráckému a íránskému vzdušnému prostoru. To bude znamenat, že trasa bude delší. Letadla tak budou muset vzít méně cestujících a více paliva, protože zůstanou ve vzduchu o 40 až 50 minut déle.

V Íránu pohřbili bývalého generála Solejmáního zabitého Američany minulý pátek

Číst článek

Kvůli současným událostem nebude íránský letový prostor využívat ani malajsijská letecká společnost Malaysian Airlines. Společnost Singapore Airlines pak přesměruje všechny své lety do Evropy tak, aby se vyhnula íránskému vzdušnému prostoru.

V reakci na rozhodnut FAA doporučilo indické generální ředitelství pro civilní letectví všem indickým komerčním aerolinkám vyhnout se vzdušnému prostoru Iráku, Íránu a nad Perským zálivem. Trasy změní také Vietnam Airlines a nejméně dvě kazašské letecké společnosti – Air Astana a SCAT – zvažují přesměrování nebo zrušení svých letů nad Íránem.

Nad Perským zálivem, Irákem, Íránem a nad Ománským zálivem nesmějí přelétávat letadla registrovaná v USA, a to „kvůli zvýšené vojenské činnosti a rostoucímu politickému napětí“, uvedl v úterý FAA.

Konec letů do Teheránu a Idlibu

Ruská agentura, která má na starost civilní letový provoz, Rosaviatsia doporučila dopravcům, aby se zmiňované oblasti vyhnuli. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.

Íránská televize zveřejnila záběry odpálených raket. ‚Američany chceme vyhnat‘, řekl prezident Rúhání

Číst článek

Na výzvu FAA zareagovala také největší německá letecká společnost Lufthansa, která zrušila spoje mezi Frankfurtem a Teheránem, informoval podle Reuters ve středu její mluvčí. Společnost také zrušila plánovaný let do Irbilu v Iráku.

Podle úřadu hrozí, že letadla by mohla být chybně identifikována. Podobná omezení nejsou nijak výjimečná a často mají preventivní charakter, aby se zabránilo záměně civilních letadel s letadly zapojenými do ozbrojeného konfliktu, poznamenala AP.

Írán v noci na středu odpálil více než deset raket na nejméně dvě vojenské základny v Iráku. Podle agentury AFP v noci přelétávaly vojenské letouny nad Bagdádem.

Agentura Kjódó uvedla, že japonský premiér Šinzó Abe ruší návštěvy Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Ománu. Plánoval je původně na nadcházející víkend.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme