Posilovna, bazén i autobusové linky. Základně USA, kterou zasáhl Írán, říkali vojáci ‚tábor Koláček‘

Pět íránských raket dopadlo v noci na středu na sídlo mezinárodních sil vedených USA v Irbílu na severu Iráku a dalších 17 na leteckou základnu Ajn al-Asad západně od Bagdádu. Zatímco v prvním případě jde o menší areál na mezinárodním letišti, Ajn al-Asad je jedna z největších základen v celém Iráku. Jak popisuje BBC, americká posádka v ní ještě v roce 2010 měla k dispozici kina, bazény i několik vnitřních autobusových linek.

Ajn al-Asad/Irbíl (Irák) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká základna Ajn al-Asad po íránském útoku

Letecká základna Ajn al-Asad po íránském útoku | Zdroj: Reuters

„Byla to jedna z opěrných základen pro celou americkou vojenskou přítomnost – chcete-li pro americkou okupaci Iráku – mezi lety 2003 a 2011. Takže se dá velmi směle mluvit o jakémsi malém městě,“ popsal serveru iROZHLAS.cz základnu Ajn al-Asad bývalý válečný zpravodaj České televize Jakub Szántó.

Na americké základny v Iráku dopadly na dvě desítky raket. Odvetný útok, tvrdí íránská média

Číst článek

Leteckou základnu vybudovala v 80. letech irácká armáda diktátora Saddáma Husajna v poušti asi 160 kilometrů západně od Bagdádu. Po invazi v roce 2003 se ale stala jednou z největších amerických základen v zemi.

Rychle došlo k její proměně. „Nachází se uprostřed pouště, ze všech stran je obklopena křovinami a kameny,“ popisoval v roce 2006 opěrný bod USA v Iráku reportér BBC Oliver Poole.

Kvůli obřím rozměrům základny musela americká armáda zřídit i vnitřní autobusové linky. „Základna měla mezi pěti až osmi tisíci stálými obyvateli. Kromě jednotek, které tam byly dislokovány, tam stála také řada menších zařízení, které obsluhovali většinou kontraktoři, ať už šlo o sanitární služby, ať už šlo o zábavu, sportovní vyžití nebo vaření a zásobování. Základna měla, jestli si dobře pamatuji, několik vnitřních autobusových linek – na Ajn al-Asadu jich bylo pět nebo šest, protože ta základna byla skutečně velmi rozsáhlá,“ vzpomínal Szántó, který Ajn al-Asad navštěvoval mezi lety 2008 a 2010.

KFC i autobusy

Američané se na základně podle Poola pokusili napodobit americké předměstí. Místo bylo tak dobře vybavené, že mu někteří vojáci začali říkat „Camp Cupcake“ (tábor Koláček). Vojáci tam měli k dispozici kina nebo plavecké bazény.

Íránská televize zveřejnila záběry odpálených raket. ‚Američany chceme vyhnat‘, řekl prezident Rúhání

Číst článek

„Američané se už od druhé světové války snaží maximálně postarat o svoje vojáky. Mají vždy k dispozici poměrně luxusní zařízení od obrovských posiloven přes kino s pravidelným programem, dokonce tam bývala společnost, která pořádala, nepletu-li se, v úterý nebo ve čtvrtek večer karaoke, v pondělí byly nějaké soutěže,“ potvrdil Szántó.

Pro mladé vojáky ve věku mezi 19 a 22 lety byla podle bývalého válečného zpravodaje České televize na Ajn al-Asadu připravena také celá řada volnočasových zábav nebo sportovních akcí.

„Všechny možné firmy, které jsou známé z oblasti pouličního občerstvení, jako je Kentucky Fried Chicken, jako je McDonald´s, tam měly své stánky tak, aby vojáci kromě svého bohatého zásobování měli částečně pocit běžného života v civilu,“ líčil Szántó.

Poškození letecké základny Ajn al-Asad íránskými raketami | Zdroj: Reuters

Američané základnu v roce 2010 předali zpět Iráčanům. V roce 2014 Ajn al-Asad oblehl Islámský stát, který dobyl celý okolní guvernorát Anbár. Během obléhání byla podle BBC základna vážně poškozena. Dobyta ale nebyla a ještě v témže roce se na ni vrátili vojáci USA, kteří základnu přestavěli a opevnili. Jeden z leteckých dopravců si ale po návštěvě základny v roce 2017 stěžoval, že už „nabízí jen zlomek pohodlí“.

Systém Patriot?

V noci na středu pak základnu zasypali Íránci 17 balistickými raketami. O jaké přesně šlo, zatím není jasné. Analytik Matthew Smith z Shepard Media řekl Deutsche Welle, že by mohlo jít o rakety Zulfiqar, Qiam-1 nebo Fateh-110, které už Íránci dříve použili. „Zulfiqar má dostřel 700 kilometrů, Qiam-1 800 kilometrů a Fateh-110 okolo 200 kilometrů,“ popsal.

Americký prezident Donald Trump ve středu řekl, že během útoku nebyl nikdo zraněn a škody byly minimální. Vojáci v Iráku měli dost času na to, aby se připravili na íránský raketový útok. Nejmenovaný americký činitel to ve středu řekl listu USA Today. Televize CNN oznámila, že varování přišlo od Iráčanů, které na chystaný útok upozornil Teherán.

Navíc americké základny jsou dobře chráněné. A Ajn al-Asad byl už v době, kdy tam byl naposledy Jakub Szántó. „Stejně jako každá větší základna nejpozději od americké invaze do Iráku byla chráněna baterií raket Patriot, které slouží jako ochrana proti balistickým střelám. Samozřejmě vzhledem k tomu, že tam byl velmi důležitý kontingent amerického válečného letectva a také mariňáků, také tam působila jednotka dronů, které sloužily nejen k výzvědným a útočným účelům, ale také k obranným,“ vzpomínal. Důkladně hlídané podle něj byly i všechny přístupové cesty po zemi.

Jak ale funguje obrana základny dnes, nejde podle bývalého blízkovýchodního zpravodaje České televize odhadnout. „Větší část základny dnes obývají irácké jednotky. Nicméně bylo by velmi naivní si představovat, že Američané, byť obývají nějaký daleko menší sektor základny, by byli bez protiraketové obrany,“ myslí si Szántó.

Letecká základna Ajn al-Asad před útokem | Zdroj: Reuters

Analytik Smith ale nesouhlasí. Podle něj nelze očekávat, že USA budou mít na místě nějaký komplikovaný systém protivzdušné obrany, protože základna Ajn al-Asad se nenachází v rizikové oblasti. Takové by spíš očekával na ropných polích nebo u elektráren. I nasazení protiraketového systému Patriot je podle něj spíš nepravděpodobné. Jeho plánované použití totiž v minulosti vzbudilo řadu kontroverzí, například když ho chtěli Američané rozmístit v Polsku.

Irbíl

Ve srovnání s Ajn al-Asadem je druhá z bombardovaných základen výrazně menší. Je součástí mezinárodního letiště v hlavním městě autonomního Kurdistánu.

„Je to jen sektor letiště, jak to bývá zvykem na Blízkém východě. Zkrátka každé větší letiště, vzhledem k tomu, že je tam ranvej, tak má nějakou část, kde jsou v různých vyztužených bunkrech ukryté stíhací bombardéry, případně vrtulníky. Ale není to rozhodně čistě vojenské zařízení,“ popsal Szántó, který letiště navštívil naposledy v roce 2017, ale pouze jeho civilní část.

Lidé si prohlíží krátery po útocích na americké základny v Iráku | Foto: Ari Jalal | Zdroj: Reuters

Americké jednotky byly podle něj na letišti od roku 2003, jde ale především o transportní letectvo a vrtulníky. Kolik je nyní na základně vojáků, ale podle Szántó není jasné. „Rozmístění amerických jednotek – 5000 až 5200 vojáků, kteří momentálně jsou v Iráku – není veřejné,“ vysvětlil. Kontingent ale podle něj nebude velký, maximálně několik set vojáků.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme