Írán vyslal desítky dronů na Izrael. Premiér Netanjahu slíbil, že útok nenechá bez odezvy

Íránské revoluční gardy oznámily, že zahájily útok na Izrael. Ve vzduchu bylo na dvě stě dronů, vystartovaly i střely s plochou dráhou letu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení uvedl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety. Útok nakonec zřejmě nepřinesl velké škody, výrazně ale zostřil napětí v už tak neklidném regionu.

Sledovali jsme online Tel Aviv (Aktualizováno: 23:09 13. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iránské drony

Írán vyslal na Izrael bezpilotní letouny poté, co sliboval odvetu za útok na íránský konzulát v Damašku. (ilustrační foto) | Foto: Iránská armáda /WANA (West Asia News Agency) | Zdroj: Reuters

Prvotní zprávy o útoku přišly v sobotu večer a během několika desítek minut izraelské letectvo začalo sledovat více než sto íránských dronů, uvedly ozbrojené síly. Ihned nepotvrdily útok raketami a střelami s plochou dráhou letu, ovšem varovaly, že útok může mít různé vlny a může zahrnovat i rakety, které by se k Izraeli dostaly rychleji. Neoficiální informace v izraelských i jiných médiích ovšem uváděly, že Izrael nečelí pouze dronům, íránská státní agentura později napsala o odpalu „první vlny balistických raket“.Vývoj znamená další eskalaci konfliktů na Blízkém východě po více než šesti měsících války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Země od Iráku po Libanon kvůli útoku oznámily uzavření svých vzdušných prostorů. Izraelci se snaží drony zastavit ještě před příletem nad izraelské území, podle všeho ve spolupráci se Spojenými státy. Nejmenované zdroje zase řekly agentuře Reuters, že připravena letouny sestřelit je také protivzdušná obrana Jordánska, které leží mezi Íránem a Izraelem.

Vývoj znamená další eskalaci konfliktů na Blízkém východě po více než šesti měsících války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Podle agentury AP je to poprvé, co Írán spustil plnohodnotný vojenský útok na Izrael, přestože dvě země jsou znepřátelené již několik desetiletí.

Odborník na Írán Ali Vaez z výzkumného ústavu International Crisis Group řekl deníku The New York Times, že Blízký východ se dostává do neprobádaných vod a že „je těžké nadhodnotit, jak nebezpečný tenhle okamžik je“.

Text pokračuje pod online reportáží.

Židovský stát se v posledních dnech na možnost přímého íránského útoku připravoval, dnes jeho armáda oznámila, že je v plné pohotovosti. Po startu íránských dronů uvedla, že je připravena letouny zneškodnit a že v ohrožených oblastech by se případně rozezněly sirény.

Po necelé hodině přišlo potvrzení z Teheránu, když íránská státní média publikovala prohlášení revolučních gard. Elitní útvar íránských ozbrojených sil sdělil, že útok reaguje na "opakované zločiny" Izraele včetně incidentu v Damašku z 1. dubna, při kterém zemřelo několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Spíše než útok na Írán, jen odražení případného napadení Izraele, komentuje Slezák výpomoc USA

Číst článek

Izrael ohlásil uzavření svého vzdušného prostoru od 00.30 místního času (23.30 SELČ). Podle televize Channel 12 se očekává, že drony by nad izraelské území dorazily kolem 02.00 místního času. Současní a bývalí činitelé řekli deníku The New York Times, že vidí jako pravděpodobnou možnost, že drony mají posloužit pouze jako návnada a že Íránci naplánovali synchronizovaný útok rychleji letícími raketami.

Před zprávou o útoku se objevily neoficiální informace, že Íránci se pokusí zasáhnout vojenské cíle. Ve vysílání televize Channel 12 uvedl bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin, že každý dron nese 20 kilogramů výbušnin. Nejmenované izraelské zdroje řekly deníku The New York Times, že Izrael se domnívá, že drony vzlétly nejen z Íránu, ale také z Iráku.

„Naše obranné systémy jsou rozmístěné a jsme připraveni na veškeré scénáře,“ uvedl ještě před potvrzením útoku Netanjahu. „Stanovil jsem jasný princip: Když nám někdo ublíží, ublížíme my jemu,“ citoval z jeho videa zpravodajský web ToI.

V Izraeli večer zasedl válečný kabinet, v Bílém domě zase podle agentury Bloomberg situaci monitoruje americký prezident Joe Biden společně s poradci včetně šéfa diplomacie Antonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina.

„Spojené státy budou stát po boku izraelského lidu a podpoří jejich obranu proti těmto íránským hrozbám, uvádí prohlášení Bílého domu.

Jan Volenec, hyh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme