Velmi nebezpečný krok, odsoudil Netanjahu rozhodnutí Íránu o obohacování uranu. Žádá sankce

Za velmi nebezpečný krok v neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil oznámení Teheránu, že bude obohacovat uran více, než povolila mezinárodní smlouva o íránském jaderném programu z roku 2015. Šéf izraelské vlády vyzval Německo, Británii a Francii, aby na Írán uvalily sankce. Podle Netanjahua jde zemi jedině o to, aby získala jaderné bomby. Francouzský prezident Emmanuel Macron rozhodnutí Íránu odsoudil.

REAKCE Jeruzalém (Aktualizováno: 13:26 7. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

Agentura AP připomíná, že Netanjahu patří mezi největší kritiky dohody. Izrael považuje Írán kvůli jeho jadernému programu a častým výhrůžkám za svého nejnebezpečnějšího nepřítele.

Irán bude obohacovat uran nad limit stanovený dohodou z roku 2015, dalším jednáním se nebrání

Číst článek

Podle Macrona nedělní rozhodnutí Íránu znamená porušení dohody, napsala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného činitele z Macronova okolí.

Šéf Elysejského paláce trvá na tom, že do 15. července bude s íránskými představiteli hledat podmínky, za jakých by jednání o íránském jaderném programu mohla být obnovena.

Pochopení i znepokojení

V Rusku přijali zprávu o obnovení íránského programu na obohacování uranu s politováním i pochopením. Podle Moskvy jde o důsledek amerického odstoupení od tzv. jaderné dohody s Íránem a uvalení nových sankcí na zemi.

Předseda mezinárodního výboru ruského Senátu Konstantin Kosačov agentuře Interfax řekl, že rozhodnutí Teheránu je právně odůvodněné. Krach jaderné dohody podle něj způsobili jak Američané, tak Evropané, kteří neustále odkládali plnění svých povinností vyplývajících z dohody.

Člen bezpečnostního výboru ruského Senátu Franc Klincevič se obává, že Spojené státy teď mohou podniknout kroky, které nebudou pozitivní a způsobí, že Teherán bude ještě aktivněji rozvíjet svůj jaderný program.

EU vyzvala Írán, aby upustil od všech aktivit, které jsou v rozporu se čtyři roky starou mezinárodní smlouvou. „Sdělení Íránu, že začal s obohacováním uranu nad limit 3,67 procenta (povolený smlouvou), nás mimořádně znepokojilo,“ uvedla podle agentury DPA mluvčí šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové.

‚Bereme na vědomí‘

Teherán v neděli oznámil, že „během několika hodin“ začne obohacovat uran nad dohodou stanovený limit 3,6 procenta.

„Bereme na vědomí oznámení ohledně míry obohacování uranu,“ řekl mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Její inspektoři budou vedení informovat, jakmile ověří informaci o silnějším obohacování uranu, dodal.

Írán se letos rozhodl začít čtyři roky starou jadernou dohodu vypovídat, protože od ní loni jednostranně odstoupily Spojené státy. Washington pak obnovil protiíránské sankce, které poškozují íránskou ekonomiku, neboť USA pod hrozbou druhotných sankcí přinutily ostatní země nekupovat íránskou ropu.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme