Írán je schopen vyrobit jadernou bombu, ale zatím se nerozhodl ji sestrojit, říká poradce duchovního vůdce

Írán je technicky schopen vyrobit jadernou bombu, musí se ale teprve rozhodnout, zda ji sestrojí. Stanici Al-Džazíra to řekl vysoce postavený poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí

Nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí | Zdroj: Reuters

„Během několika dní jsme dokázali obohatit uran až na 60 procent a snadno vyrobíme i uran obohacený na 90 procent,“ uvedl poradce Kamál Charrazí. „Írán má technické prostředky k výrobě jaderné bomby, ale zatím se nerozhodl ji vyrobit,“ dodal.

Íránské drony mají pomoct Rusku v invazi na Ukrajinu. Putin se potká s Raísím a Erdoganem

Číst článek

Západní mocnosti se obávají, že Írán usiluje o výrobu jaderné bomby. Teherán ovšem tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně mírovým účelům.

Ve Vídni se od loňska konají mezinárodní jednání, jejichž cílem je obnovit dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015. Írán ji přestal dodržovat, když od ní v roce 2018 odstoupily USA a obnovily proti němu sankce.

Dohoda výměnou za zpomalení íránského programu rušila dřívější mezinárodní sankce proti Teheránu. Írán tvrdí, že se k dohodě opět připojí, pokud Washington zruší sankce.

Charrazí dále uvedl, že Teherán nevyslyší požadavky Západu a jeho regionálních spojenců a nikdy nebude vyjednávat o svém raketovém programu a regionální politice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme