Odstoupíte od jaderné dohody a budete litovat, vzkázal do Washingtonu íránský prezident Rúhání

Írán varoval Spojené státy před odstoupením od jaderné dohody. Prezident Hasan Rúhání podle BBC uvedl, že by toho Washington litoval jako nikdy předtím. Írán na základě dohody z roku 2015 omezil svůj jaderný program. Výměnou za to světové velmoci zrušily protiíránské sankce.

Teherán (Aktualizováno: 17:50 6. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump ale uvažuje o odstoupení od této spolupráce. Dohoda má podle něj vážné nedostatky, které je potřeba napravit. 

Spolupráci kromě Íránu a Spojených států před třemi roky podepsala Čína, Rusko, Německo, Francie a Velká Británie. Americká vláda je jediná, které uvažuje, že dohodu opustí.

Změnit Trumpův názor se nyní pokusí britský ministr zahraničí Borris Johnson, který v neděli zamířil do Washingtonu. Čekají ho rozhovory s viceprezidentem Mikem Pencem nebo poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem.

Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je „naprosto mírumilovný“ a považuje dohodu za nevyvratitelnou, píše BBC.

Jaderná smlouva otevřela mezinárodním firmám přístup na osmdesátimilionový, prakticky neobsazený íránský trh. V Íránu ve velkém vydělávají například výrobci letadel, kteří nahrazují tamní nebezpečně zastaralé stroje využívané v civilní dopravě, připomíná ČTK.

Ladislav Novák, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme