USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat spory na Valném shromáždění

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na neděli jednostranně ohlásila obnovení všech sankcí OSN vůči Íránu. Krok, který většina zemí světa považuje za nelegální, podle agentury AP může v OSN vyvolat ostré spory před nadcházejícím 75. zasedáním Valného shromáždění. Írán vyzval svět, aby jednohlasně odmítl „nezodpovědné jednání“ USA.

Washington (Aktualizováno: 13:04 20. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | Foto: Erin Scott | Zdroj: Reuters

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu.

Zůstáváme odhodláni pokračovat, vzkázaly OSN o jaderné dohodě s Íránem Německo, Francie a Británie

Číst článek

Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně porušuje jadernou dohodu (JCPOA) z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Lhůta vedoucí k obnovení sankcí podle americké vlády nyní vypršela.

„Spojené státy učinily tento rozhodný krok, jelikož kromě toho, že Írán nedodržuje závazky plynoucí z JCPOA, Rada bezpečnosti neprodloužila zbrojní embargo OSN vůči Íránu, které platí již 13 let,“ uvedl Pompeo.

„V souladu s našimi právy (...) jsme zahájili proces k obnovení prakticky všech zrušených sankcí OSN, včetně zbrojního embarga,“ uvedl Pompeo. „Svět bude díky tomu bezpečnější,“ doplnil.

Kritika od Ruska i Číny

Bílý dům má v plánu v pondělí vydat exekutivní příkaz, v němž bude vysvětleno, jak chtějí Spojené státy obnovení sankcí vymáhat. Americká ministerstva financí a zahraničí mezitím podle AP nastíní, jako hodlají USA za porušování sankcí vůči Íránu penalizovat zahraniční podniky a jednotlivce.

Írán se dál odvrací od jaderné dohody. Oznámil, že v obohacování uranu neuznává žádné limity

Číst článek

Ostatní členové Rady bezpečnosti OSN nicméně s krokem USA nesouhlasí a nechali se slyšet, že jej budou ignorovat. Obnovení sankcí totiž podle nich nemá právní váhu, jelikož americký prezident Donald Trump v roce 2018 od jaderné dohody s Íránem odstoupil a proti zemi zavedl americké sankce.

Washington naopak tvrdí, že na spuštění mechanismu k obnovení sankcí má právo, jelikož Spojené státy jsou stálým členem Rady bezpečnosti OSN a dohodu původně podepsaly.

Moskva novou zprávu z USA o sankcích vůči Íránu důrazně odmítla. „Vše, co Washington dělá, je divadelní představení uspořádané s cílem podřídit Radu bezpečnosti své politice ‚co největšího tlaku‘ na Írán a udělat z tohoto významného orgánu svůj pomocný nástroj. Tohle číslo ale nevyšlo,“ citovala agentura RIA Novosti mimo jiné z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

‚Nezodpovědné akce USA‘

USA se podle ruské diplomacie snaží obalamutit mezinárodní společenství spekulacemi o obnovení sankcí vůči Íránu, ale Rada bezpečnosti OSN nic takového v tomto směru neučinila.

Írán obohacuje uran, znovu porušil jadernou dohodu, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Číst článek

Teherán v reakci vyzval svět k jednotnému odmítavému postoji vůči USA. „Očekáváme, že se mezinárodní společenství a všechny země světa postaví proti těmto nezodpovědným akcím režimu v Bílém domě a budou mluvit jedním hlasem,“ řekl podle agentury AFP mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh na tiskové konferenci.

Postup USA v otázce obnovení sankcí OSN vůči Íránu se již dříve setkal s ostrou kritikou i Číny.

Nesouhlas v pátek také ale v dopisu předsedovi Rady bezpečnosti OSN vyjádřili američtí spojenci Německo, Francie a Velká Británie.

„Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat,“ uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez „právního efektu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme