Írán se dál odvrací od jaderné dohody. Oznámil, že v obohacování uranu neuznává žádné limity

Írán přestane respektovat veškeré limity pro obohacování uranu, které stanovila mezinárodní dohoda z roku 2015. Nadále ale bude spolupracovat s pozorovateli z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), vyplývá z prohlášení, které odvysílala státní televize. Režim rovněž oznámil, že přestává dodržovat omezení ohledně svého jaderného výzkumu a vývoje. Vláda se bude řídit jen čistě svými technickými potřebami.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii. | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Smyslem jaderné dohody bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale zároveň umožnit mírové využívání jaderných technologií. Výměnou za to mělo být zmírnění protiíránských sankcí.

Írán hodlá pokračovat v rozvoji raketového programu. Signatáři jaderné dohody to považují za její porušení

Číst článek

Americký prezident Donald Trump ale dohodu dlouhodobě označoval za jednu z nejhorších, kterou Spojené státy podepsaly. V květnu 2018 ji proto vypověděl s tím, že Írán přinutí k novému vyjednávání. A Washington nedlouho poté uvalil na Teherán nové sankce.

Írán od loňského května postupně přestala dodržovat několik bodů dohody. V listopadu MAAE oznámila, že našla „částice uranu“ v místě, o němž ji íránské úřady neinformovaly. Agentura tehdy rovněž potvrdila, že Írán zvyšuje zásoby obohaceného uranu nad limit dohody a že uran obohacuje na vyšší úroveň, než dohoda stanovila.

miz, sch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme