Lhář šířící dezinformace, reagoval Teherán na výstup Netanjahua o íránském jaderném programu

Írán označil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za lháře, který opakovaně šíří dezinformace. Reagoval tak na pondělní Netanjahuovu prezentaci zpravodajských informací o íránském jaderném programu. Podle izraelského premiéra ukazují, že Teherán při uzavírání jaderné dohody se světovými velmocemi lhal. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters ale Netanjahu z velké části prezentoval staré důkazy.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf | Zdroj: Reuters

Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf označil Netanjahuova odhalení za nevěrohodná. Stejnými informacemi se podle něj už dávno zabývala Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Zaríf se vysmál načasování, kdy izraelský premiér přišel s obviněními nedlouho před 12. květnem. To je totiž termín, do kterého musí americký prezident Donald Trump prodloužit, nebo naopak odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Izraelský premiér Netanjahu se snaží šéfa Bílého domu přesvědčit, aby dohodu s Íránem vypověděl.

Netanjahu: Írán lhal. Pokračoval dál ve vývoji jaderných zbraních, i přes podepsanou dohodu

Číst článek

Netanjahu ve svém televizním projevu řekl, že Írán měl v letech 1999 až 2003 jaderný program Amad, který zahrnoval vývoj, výrobu a testování jaderných hlavic. V roce 2003 Írán podle Netanjahua kvůli mezinárodnímu tlaku program ukončil, ale ponechal si dokumenty. Tajné spisy o projektu Írán uchovával i po podepsání jaderné dohody, aby je mohl v budoucnu využít při výrobě jaderných zbraní.

Izraeli se prý podařilo získat úplné kopie íránských jaderných archivů, pokračoval Netanjahu s tím, že dokumenty byly od roku 2017 uloženy v tajné lokalitě v Teheránu. Netanjahu místo ukázal na fotografii a dodal, že Izrael získané informace sdílel se Spojenými státy a ty potvrdily jejich věrohodnost. 

Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Americký prezident Donald Trump však dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme