Jaderný program neobnovíme, i když Trump od dohody odstoupí, oznámil íránský prezident Rúhání

Irán neobnoví svůj jaderný program ani v případě, že Spojené státy odstoupí od mezinárodní jaderné dohody. Potvrdil to íránský prezident Hasan Rúhání s tím, že ostatní signatáři ale musejí smlouvu nadále dodržovat. Americký prezident Donald Trump má ještě v úterý večer oznámit své rozhodnutí. Dohodu dlouhodobě kritizuje.

Teherán (Aktualizováno: 13:34 8. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Hasan Rúhání | Zdroj: Reuters

„Je možné, že budeme čelit nějakým problémům tak dva až tři měsíce, ale překonáme je,“ prohlásil Rúhání na ropné konferenci v Teheránu s odkazem na případné odstoupení USA od dohody.

Írán ji uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi (USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko) a EU a zavázal se v ní pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Díky tomu se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh.

Dohoda byla dojednána ještě za předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy a nynější prezident Donald Trump ji dlouhodobě kritizuje. Tvrdí, že je to ostuda pro Spojené státy.

'Ameriky se nebojíme'

Prezident USA se musí k dohodě vyjadřovat vždy po 120 dnech a nový termín vyprší 12. května. Při tom minulém Trump řekl, že účast USA na dohodě příště neprodlouží, pokud nebudou její sporné body vyřešeny. Trump stejně jako Izrael tvrdí, že dohoda Íránu nezabrání, aby se v budoucnu jaderně vyzbrojil.

„Nebojíme se krutých rozhodnutí Ameriky... Jsme připraveni na všechny scénáře a příští týden nepostihne naše životy žádná změna,“ prohlásil Rúhání. Podle íránských médií také zopakoval, že USA budou mít „historické výčitky“, pokud od dohody odstoupí. „Chceme, aby naše zájmy garantovali neameričtí signatáři... Nakonec bude dobré pro Írán, že se zbaví zlovolné americké účasti,“ řekl v pondělí Rúhání.

Odstoupíte od jaderné dohody a budete litovat, vzkázal do Washingtonu íránský prezident Rúhání

Číst článek

Všichni ostatní signatáři, kromě USA, dali opakovaně najevo, že jaderná dohoda je důležitá a že od ní nehodlají odstupovat. Někteří sice přiznali, že má mezery, ale zatím je podle nich nejlepším způsobem, jak zabránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní.

„Tato dohoda není nejlepší na světě, ale aniž by byla dokonalá, má celou řadu kladů a oni (Íránci) ji respektují,“ uvedla ve francouzské rozhlase francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. Nicméně dodala, že je třeba v budoucnu pracovat na jejím vylepšení, jak to navrhuje i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Také britský ministr zahraničí Boris Johnson v pondělí v televizi Fox News apeloval na Trumpa, aby od dohody neustupoval. I když na ní není vše dobré, neměly by ji podle Johnsona Američané vypovídat.

Stejný postoj jako evropské státy zaujímá k případnému vypovězení dohody Rusko. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v úterý novinářům podle agentury TASS řekl, že vypovězení této dohody ze strany USA by mělo „velmi škodlivé důsledky“.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme