Destabilizace regionu i hájení amerických zájmů. Světová média reagují na Trumpovo rozhodnutí

Správný krok, nebo zásadní chyba? Touto otázkou se ve středu zabývají světová média v souvislosti s oznámením Donalda Trumpa, že se Spojené státy stahují z jaderné dohody s Íránem. Velké americké deníky nešetří kritikou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump při oznámení záměru odstoupit od jaderné dohody s Íránem. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Washington Post připouští, že úmluva s Teheránem zdaleka nebyla dokonalá. Ale i když její osud ještě nemusí být úplně zpečetěný, Trumpovo rozhodnutí prý posílí zastánce tvrdé linie, kteří v Íránu budou tlačit na obnovení jaderného programu země. Jak jeho úspěšnému završení šéf Bílého domu zabrání bez zahájení války, ptá se Washington Post.

Odstupujeme od jaderné smlouvy s Íránem a uvalíme na něj ty nejpřísnější sankce, oznámil Trump

Číst článek

New York Times si pro změnu stěžují, že Trump nenabízí žádný plán B, snad kromě zesílení tlaku na Írán. Prezident je podle listu dobrý v ničení dohod, jejich avizované náhrady ale není schopný uzavírat. Deník v této souvislosti připomíná klimatickou dohodu z Paříže, Trumpovy sliby ohledně řešení izraelsko-palestinského konfliktu nebo jeho domácí tažení za lepší systém zdravotní péče.

A deník USA Today se po úterý obává o důvěryhodnost země ve světě. Washington totiž poruší dohodu, kterou samotný Írán podle všeho dodržuje. „Prezident Trump vzkázal, že slovo Spojených států platí jen do příštích prezidentských voleb,“ tvrdí redakční komentář USA Today.

Naopak konzervativní magazín National Review si pochvaluje, že Trump i pod tlakem Evropanů dokáže hájit americké zájmy. Pakt s Teheránem označuje časopis za „výsměch". Teokratickému režimu prý dopomohl jen k finanční injekci, kterou využil k agresivnímu šíření vlivu na Blízkém východě. Úmluva ale tuto expanzi neřešila, stejně jako neomezovala íránský raketový program, konstatuje National Review. Dodává, že pokud se nedojedná lepší dohoda, je potřeba Írán „zadržovat, odstrašovat a tlačit na něj na všech frontách“.

Velká Británie   

Na údajné íránské snahy o destabilizaci širšího regionu upozorňuje i britský Daily Telegraph. Trumpovo rozhodnutí sice narušuje mezinárodní jednotný postoj vůči Teheránu, jaderná dohoda ale podle listu nesplnila účel. Nevedla jak k bezpečnějšímu Izraeli, tak ani nezmenšila riziko závodů ve zbrojení na Blízkém východě. Pokud se chce Írán vyhnout obnovení vlastní izolace, musí zastavit regionální výboje, píše Telegraph.

Izrael

Z řad izraelské levice se už v noci ozvala varování před eskalací napětí v oblasti. Premiér Benjamin Netanjahu i zbytek kabinetu ale na adresu Donald Trumpa nešetřili chválou, všímá si list Jerusalem Post. A právě Netanjahu je po úterý velkým vítězem, podotýká deník Haarec. Americký prezident podle něj de facto přijal doktrínu izraelského lídra, která se snaží odzbrojit Teherán za pomoci tvrdých opaření. Jak deník dokonce tvrdí, Netanjahu doufá, že zesílení ekonomické izolace dostane islámskou republiku na kolena a nakonec přivodí i změnu režimu.   

Španělsko

Rozkolísání vlády v Teheránu se naopak obává španělský deník El País. Reformního prezidenta Rúháního totiž mohou vystřídat extremisté, kteří by tíhli k vlastním jaderným zbraním. Trumpovo rozhodnutí ale podle listu přineslo i druhé velké negativum - prokázalo, že je americký prezident ochotný prohlubovat příkop, který se tvoří mezi USA a Evropou.

Německo

A s takovým hodnocením souhlasí i německý Süddeutsche Zeitung. Uvádí, že evropští spojenci zkusili mnohé, aby dohoda přežila, chápavě reagovali i na výhrady k íránskému chování v regionu. Vypovězení paktu teď způsobí oslabení atlantických vztahů, zároveň omezí i americký vliv na Blízkém východě. A přinese i další škodu - když Amerika ruší své závazky podle libosti, proč by ostatní neměli mít pocit, že to mohou dělat také, zamýšlí se německý deník.

Matěj Válek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme