Írán chystá další porušení dohody o jaderném programu. Hodlá znovu spustit reaktor v Aráku

Írán znovu zprovozní jaderný reaktor v Aráku. Poslancům v Teheránu to při schůzce za zavřenými dveřmi řekl ředitel tamní agentury pro atomovou energii. S odvoláním na agenturu ISNA to uvedla agentura Reuters. Reaktor, který může sloužit k výrobě plutonia, Írán v roce 2016 zabetonoval. Plnil tak dohodu s šesti velmocemi, od níž ale loni v květnu USA odstoupily. Írán pohrozil, že dohodu přestane plnit také.

Tento článek je více než rok starý.

Teherán (Aktualizováno: 15:54 28. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii. | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Teherán se v dohodě z roku 2015 zavázal, že zařízení v Aráku bude přestavěno tak, aby nemohlo sloužit k výrobě plutonia využitelného pro atomovou bombu.

Válka nervů mezi Íránem a USA, zadržené tankery i zničené drony. Co se děje v Hormuzském průlivu?

Číst článek

Jádro reaktoru mělo být podle dohody odstraněno a zabetonováno, aby ho nešlo v budoucnu znovu použít. V lednu 2016 Íránci ohlásili, že odstranili vnitřní část těžkovodního reaktoru.

Schůzka ve Vídni

Írán uvedl, že se může vrátit k respektování závazků, pokud zbývající signatáři dodrží sliby, jež mu v dohodě daly, píše agentura Reuters. Teherán nyní vyčkává, jestli mu země pomohou dopady sankcí zmírnit.

Zástupci Ruska, Číny, Francie, Británie a Německa se v neděli sešli na mimořádné schůzce ve Vídni, kde jednali o tom, jak dohodu zachránit. Íránský vyjednávač Abbás Arákčí po jednání uvedl, že Írán bude dále dohodu postupně vypovídat, dokud nebudou ochráněny jeho zájmy.

Nedělní rozhovory sice podle Arákčího nevyřešily vše, ale byly přínosné. „Atmosféra byla konstruktivní, diskuse dobrá. Nedá se říci, že jsme vyřešili vše, ale mohou říci, že je hodně příslibů,“ citovala vyjednávače agentura Reuters.

40procentní inflace

Americké restrikce na íránskou ekonomiku tvrdě doléhají. Jedním z cílů sankcí bylo znemožnit Íránu prodej ropy a odstřihnout ho tak od hlavního zdroje jeho příjmů, jak připomíná německý server Deutsche Welle.

Všech 23 členů posádky zajatého britského tankeru je v pořádku. Británie zvažuje zavedení sankcí

Číst článek

Loni v dubnu, tedy měsíc před tím, než americký prezident Donald Trump od dohody odstoupil, Írán exportoval 2,5 milionu barelů ropy denně.

Od té doby v zemi prudce roste nezaměstnanost a inflace, která podle deníku Financial Times na konci dubna dosahovala 40 procent. Mezinárodní měnový fond pak předpovídá, že by se íránská ekonomika měla v roce 2019 propadnout o 6 %.

Vypovězená dohoda

V již zmíněné dohodě z roku 2015 se Írán zavázal k vyřazení části centrifug využívaných k obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přeměně některých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě reaktoru v Aráku.

Londýn, Paříž a Berlín chystají námořní misi v Perském zálivu. Moskva chce likvidaci zahraničních základen

Číst článek

Výměnou za to byly zrušeny mezinárodní sankce proti němu. Dohoda se vyjednala za vlády minulého prezidenta Baracka Obamy, avšak jeho nástupce v Bílém domě Donald Trump ji označil za nejhorší, jaká byla kdy podepsána. Dohodu loni v květnu vypověděl s tím, že je neúčinná a nebrání Teheránu získat jadernou zbraň. Je prý ale připraven vyjednat novou dohodu.

Írán letos začal postupně vypovídat své závazky - začal obohacovat uran nad povolených 3,67 procenta, přestal nízko obohacený uran vyvážet, takže překročil 300kilogramový limit jeho zásob.

Prezident Hasan Rúhání se v neděli nechal slyšet, že vinu za nynější eskalaci napětí v regionu nesou Spojené státy.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme