Írán slíbil, že nevyrobí jaderné zbraně, uvedl japonský premiér po setkání s Chameneím

Írán podle nejvyššího íránského duchovního ajatolláha Alího Chameneího vůbec nemá v úmyslu vyrobit nebo použít jaderné zbraně. Po setkání s Chameneím to ve čtvrtek řekl japonský premiér Šinzó Abe. Chameneí Abemu sdělil, že Írán nezopakuje hořkou zkušenost vyjednávání s USA a doplnil, že prezidentovi Donaldu Trumpovi žádný vzkaz posílat nebude, a to ani po japonském premiérovi, píše agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abe přijel do Íránu ve středu jako první japonský premiér v úřadu od íránské islámské revoluce z roku 1979

Abe přijel do Íránu ve středu jako první japonský premiér v úřadu od íránské islámské revoluce z roku 1979 | Zdroj: Reuters

Abe přijel do Íránu ve středu jako první japonský premiér v úřadu od íránské islámské revoluce z roku 1979. 

USA jsou ochotné jednat s Íránem, řekl Pompeo. Teherán požaduje návrat Washingtonu k jaderné dohodě

Číst článek

„Nejvyšší duchovní Chameneí řekl, že tato země nevyrobí a neměla by vyrobit, držet či použít jaderné zbraně a že nemá žádný takový záměr,“ řekl Abe novinářům v Teheránu po setkání s Chameneím.

Abe, který do Íránu podle agentury Reuters přijel se vzkazem od Trumpa, ve středu po setkání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním varoval před propuknutím nechtěného konfliktu v souvislosti s eskalací napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Podle íránských státních médií Chameneí ve čtvrtek při jednání s Abem řekl: „Trump pro mne není hoden jakékoliv výměny vzkazů a nemám pro něj žádnou odpověď, ani teď, ani v budoucnosti“. Chameneí podle íránského tisku také uvedl, že Trump lhal, když tvrdil, že neusiluje o změnu režimu v Iránu.

Napětí mezi USA a Íránem

Japonský vládní mluvčí podle agentury AP zřejmě v reakci na očekávaný neúspěch Abeho v roli prostředníka mezi Teheránem a Washingtonem řekl, že premiérova cesta má pomoci zmírnit napětí na Blízkém východě a jejím cílem není dělat zprostředkovatele mezi USA a Íránem.

Americko-íránské vztahy se ještě více vyostřily v uplynulém roce. Trump loni oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a vzápětí zavedl proti Íránu nové sankce.

Minulý měsíc Washington neobnovil výjimky z amerických sankcí na obchodování s íránskou ropou osmi zemím, včetně Japonska. Smyslem výjimek bylo těmto státům umožnit, aby se připravily na výpadek dovozu íránské ropy, a omezit dopady na světový trh. Japonsko nyní íránskou ropu z obav z amerických sankcí nekupuje, píše Reuters.

Írán tento měsíc podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii splnil své hrozby a zvýšil produkci nízko obohaceného uranu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme