Írán je připraven k jednání s USA o svém jaderném programu

Teherán by mohl brzy zahájit další rozhovory se Spojenými státy o svém kontroverzním jaderném programu. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci to naznačil iránský ministr zahraničí Ali Akbar Sálehí. Írán je podle něj připraven k dalšímu jednání za podmínky, že Spojené státy mají opravdový zájem otázku nukleárního programu vyřešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí Ali Akbar Sálehí | Zdroj: Reuters

S otevřenou nabídkou na přímé rozhovory přišel v sobotu americký viceprezident Biden. Šéf íránské diplomacie dnes tento krok přivítal.

„Nemáme žádnou červenou linii pro bilaterální jednání. Pokud Spojené státy myslí svou nabídku upřímně, budeme se tím vážně zabývat,“ prohlásil Ali Akbar Sálehí.

„Musíme jednat, jednat a jednat. Jisté lehce pozitivní zprávy jsou,“ tvrdí český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který patří mezi tradiční hosty Mnichovské bezpečnostní konference.

Izraelský ministr obrany Ehud Barack naopak prosazoval tvrdou linii vůči Íránu. Írán s jadernou zbraní by podle něj znamenal konec snahy o zákaz šíření zbraní hromadného ničení.

Další kolo jednání o íránském jaderném programu se má uskutečnit 25. února v Kazachstánu za účasti pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa.

Írán stále popírá, že je jeho jaderný program zaměřený na výrobu zbrani. Nedávno ovšem oznámil, že chce urychlit obohacování uranu.

Klára Stejskalová, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme