Letadlo u Teheránu sestřelil Írán, prohlásil kanadský premiér. ‚Nepolevíme, dokud se nedočkáme spravedlnosti‘

Ukrajinské letadlo, které se zřítilo ve středu po startu v Teheránu, sestřelil Írán. S odvoláním na informace tajných služeb to ve čtvrtek řekl kanadský premiér Justin Trudeau. Podle jeho informací letadlo zasáhla íránská raketa, Trudeau zároveň dodal, že to mohlo být neúmyslné. Šéf íránské organizace pro civilní letectví (CAO) považuje za nemožné, aby letadlo zasáhla raketa.

Teherán/Kyjev/Washington (Aktualizováno: 23:11 9. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Civilní letoun se ve středu ráno zřítil u Teheránu a na jeho palubě zahynulo všech 176 osob | Foto: Nazanin Tabatabaee | Zdroj: WANA/Reuters

„Máme informace z mnoha zdrojů zejména od našich spojenců a našich vlastních tajných služeb, které naznačují, že letadlo bylo sestřeleno íránskou raketou země-vzduch. Možná to nebylo úmyslné,“ řekl Trudeau a vyzval k vyšetření incidentu. 

V troskách havarovaného boeingu zemřelo krátce po startu 176 pasažérů a členů posádky. Na palubě cestovalo nejvíce Íránců (82), Kanaďanů (63), Ukrajinců (11) a Švédů (10).

Záchranáři odnášejí těla mrtvých | Foto: Nazanin Tabatabaee | Zdroj: WANA/Reuters

Kanadský premiér prohlásil, že jeho vláda nepoleví, dokud se nedočká jasného a transparentního vyšetřování a spravedlnosti. Telefonicky se spojil s nizozemským premiérem Markem Ruttem - nizozemští experti vedli vyšetřování sestřeleného letounu nad Ukrajinou v roce 2014 - a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Trudeau se na tiskové konferenci vyhnul odpovědi na otázku, zda jsou za pád letadla spoluodpovědní Američané. Na vojáky USA Írán útočil v noci na středu v odvetě za smrt generála Kásema Solejmáního.

Teherán označil zprávy o zasažení ukrajinského letounu raketou za psychologickou válku vůči Íránu. Vyzval Boeing k účasti na zkoumání černých skříněk.

Video jako důkaz?

V Íránu se nehoda vyšetřuje a možnost, že letadlo zasáhla raketa, byla jednou z hypotéz. 

Na twitteru se objevilo video, které zachycuje vystřelení rakety a následný zásah. List The New York Times amatérské záběry ověřil a zveřejnil ho na svých stránkách. 

Ve čtvrtek se v USA objevily zprávy, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana. Časopis Newsweek napsal, že letadlo zasáhla raketa protivzdušné obrany, a odvolal se na zástupce americké i irácké tajné služby a Pentagonu, který však tuto verzi odmítl komentovat. 

Podle zdrojů Newsweeku se nicméně Pentagon domnívá, že sestřelení letadla nebylo záměrné a že šlo o nešťastnou náhodu. Íránský protiraketový systém byl pravděpodobně aktivní poté, co země kvůli zabití generála Kásema Solejmáního odvetně udeřila na americké pozice v Iráku. Stroj měla zasáhnout raketa Tor-M1 ruské výroby.

Stanice CBS citovala jiný zdroj tajné služby, podle nějž satelity zachytily dva „infračervené záblesky“ vypuštění raket krátce předtím, než se letadlo zřítilo na zem.

Zkušenost letu MH17

Z první zprávy íránských vyšetřovatelů o neštěstí vyplývá, že se piloti ukrajinského letadla pokoušeli vrátit na teheránské letiště, než se jejich letoun v plamenech zřítil.

„Naše komise domlouvá s íránskými úřady výjezd na místo katastrofy a hodlá hledat úlomky ruské protiletadlové rakety Tor podle údajů, které byly zveřejněny na internetu,“ oznámil tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov.

V Íránu jsou podle něj i experti, kteří vyšetřovali sestřelení malajsijského boeingu nad východem Ukrajiny v červenci 2014 s 298 oběťmi. V úmyslu mají nalézt úlomky zmiňované rakety Tor-M1. 

Při zřícení letadla u Teheránu zemřelo všech 176 lidí. Zelenskyj chce pád vyšetřovat jako kriminální případ

Číst článek

Malajsijský boeing na této lince v červenci 2014 na východě Ukrajiny sestřelila protiletadlová raketa; podle závěrů mezinárodních vyšetřovatelů to byla ruská raketa Buk, dodaná proruským separatistům. Moskva toto obvinění popírá.

„Posuzují se různé verze pádu letadla (u Teheránu). Mezi hlavní patří sestřelení letounu protiletadlovou raketou, včetně typu Tor. Informace o nalezení úlomků ruské rakety poblíž místa katastrofy se už objevily na internetu,“ uvedl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov, jehož citoval server Censor.net.

Za další možnost označil srážku letadla s bezpilotním letounem, zničení a výbuch motoru kvůli technické závadě a explozi uvnitř letounu v důsledku teroristického činu.

Trump má podezření

Americký prezident Donald Trump podle CNN předpokládá, že pád letadla nemusela zavinit mechanická porucha. „Někdo na druhé straně údajně mohl někdo udělat chybu,“ uvedl, ale dodal, že se jedná o jeho vlastní podezření. S USA to každopádně podle Trumpa nemá co do činění.  

Kanada chce být u vyšetřování pádu ukrajinského letadla. Írán odmítá vydat černou skříňku

Číst článek

Alí Ábedzádeh, který řídí íránskou organizaci pro civilní letectví, ale zprávy o možném sestřelení označil za „nelogické povídačky“. „Z vědeckého hlediska je nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa,“ citovala ho íránská agentura ISNA.

„Když letadlo zasáhne raketa nebo střela, bude padat volným pádem. Jak by bylo možné, aby se pilot po zásahu letadla raketou nebo střelou snažil vrátit zpět na letiště?“ řekl Ábedzádeh na dotaz CNN. Prohlásil, že letadlo po startu letělo pět minut a že se pilot po tu dobu snažil vrátit na letiště, ale nepodařilo se mu to.

Podle íránského úřadu pro letectví ukrajinský stroj ve středu havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Agentura DPA ale upozornila, že není jasné, jak úřady tak brzy dospěly k takovému závěru. Agentura Reuters s odvoláním na odborníky západních tajných služeb ve středu napsala, že letoun postihla technická závada. Existují prý důkazy, že jeden z motorů letadla se přehřál.

ČTK, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme