Írán má stále větší vliv na Hizballáh, říká odbornice na Blízký východ
Íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v Libanonu vítalo hlavně šíitské hnutí a příznivci Hizballáhu. „Ukazuje se, jak je tato země nábožensky rozdělená,“ okomentovala včerejší návštěvu Ahmadínežáda v Libanonu odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová. Mnohem skeptičtější hlasy totiž byly podle ní slyšet ze strany Sunitů a křesťanů.
„Návštěva ukazuje to, že Írán má stále větší vliv na hnutí Hizballáh a šíitskou menšinu v Libanonu. Přispívá k tomu, že země přestává být jednotná. Jestli někdy vůbec byla,“ podotkla Kalhousová.
Americký Daily Star napsal, že Ahmadínežádova návštěva v Bejrútu je ‚citelnou ranou americkému scénáři o udržení Libanonu na oběžné dráze kolem Spojených států‘. A i Kalhousová potvrzuje, že se americko-libanonské vztahy ochlazují.
„Hizballáh je velice aktivní politickou složkou v libanonské vládě, což pro Spojené státy představuje veliký problém. A je to škoda, protože Libanon by mohl být potenciálním spojencem Ameriky na Blízkém východě,“ poznamenala odbornice na Blízký východ.
Oficiální komentáře návštěvy Ahmadínežáda v Libanonu jsou ale zatím jen velmi ojedinělé. Okolní státy jsou na konkrétní prohlášení velmi opatrné. „Návštěva ale vzbuzuje na Blízkém východě obavy obecně,“ řekla Kalhousová.
Naprostá spokojenost ale nepanuje ani v samotném Íránu. Teherán totiž Hizballáhu poskytl na obnovu válkou zničeného jihu Libanonu miliardu dolarů, což se mnohým Íráncům zápasícím s chudobou nezamlouvá. „Tím, že je to ale společnost naprosto nedemokratická, tak si lidé můžou myslet, co chtějí, ale prezident Ahmadínežád si bude dělat, co bude chtít,“ uzavřela Kalhousová.