Írán má stále větší vliv na Hizballáh, říká odbornice na Blízký východ

Íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v Libanonu vítalo hlavně šíitské hnutí a příznivci Hizballáhu. „Ukazuje se, jak je tato země nábožensky rozdělená,“ okomentovala včerejší návštěvu Ahmadínežáda v Libanonu odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová. Mnohem skeptičtější hlasy totiž byly podle ní slyšet ze strany Sunitů a křesťanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád | Foto: UN Photo, Marco Castro

„Návštěva ukazuje to, že Írán má stále větší vliv na hnutí Hizballáh a šíitskou menšinu v Libanonu. Přispívá k tomu, že země přestává být jednotná. Jestli někdy vůbec byla,“ podotkla Kalhousová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová ve Světě o jedné.

Americký Daily Star napsal, že Ahmadínežádova návštěva v Bejrútu je ‚citelnou ranou americkému scénáři o udržení Libanonu na oběžné dráze kolem Spojených států‘. A i Kalhousová potvrzuje, že se americko-libanonské vztahy ochlazují.

„Hizballáh je velice aktivní politickou složkou v libanonské vládě, což pro Spojené státy představuje veliký problém. A je to škoda, protože Libanon by mohl být potenciálním spojencem Ameriky na Blízkém východě,“ poznamenala odbornice na Blízký východ.

Oficiální komentáře návštěvy Ahmadínežáda v Libanonu jsou ale zatím jen velmi ojedinělé. Okolní státy jsou na konkrétní prohlášení velmi opatrné. „Návštěva ale vzbuzuje na Blízkém východě obavy obecně,“ řekla Kalhousová.

Naprostá spokojenost ale nepanuje ani v samotném Íránu. Teherán totiž Hizballáhu poskytl na obnovu válkou zničeného jihu Libanonu miliardu dolarů, což se mnohým Íráncům zápasícím s chudobou nezamlouvá. „Tím, že je to ale společnost naprosto nedemokratická, tak si lidé můžou myslet, co chtějí, ale prezident Ahmadínežád si bude dělat, co bude chtít,“ uzavřela Kalhousová.

Markéta Bartošová, Václav Sochor, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme