Írán obohacuje uran na 4,5 procenta a překračuje limit, potvrdila mezinárodní atomová agentura

Írán obohacuje uran na 4,5 procenta, čímž překračuje limit 3,67 procenta stanovený mezinárodní smlouvou z roku 2015. Podle agentury Reuters to ve středu uvedli představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která íránský jaderný program sleduje. Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že Írán tajně obohacuje uran už dlouho, a prohlásil, že sankce vůči Teheránu budou brzy výrazně zpřísněny.

Vídeň/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii. | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Mezinárodní agentura pro atomovou energii v úterý potvrdila, že Teherán už obohacuje uran nad stanovený limit, konkrétní hodnotu ale nesdělila. Ve středu zmíněný údaj oznámili představitelé agentury zástupcům členských států na zasedání Rady guvernérů MAAE ve Vídni.

Na porušování závazků ze strany Íránu ve středu reagoval americký prezident, když zemi obvinil z dlouhodobého tajného obohacování uranu. Varoval ji zároveň, že Spojené státy už brzy zesílí sankce, které vůči Íránu uplatňují.

„Írán dlouho tajně 'obohacuje', čímž zcela pošlapává tu příšernou dohodu za 150 miliard dolarů (3,4 bilionu Kč), kterou stvořili (bývalý ministr zahraničí USA) John Kerry a administrativa (prezidenta Baracka) Obamy. Vzpomeňte si, že dohoda měla vypršet za několik málo let. Sankce budou brzy zvýšeny, a to velmi výrazně!“ napsal ve středu na twitteru šéf Bílého domu.

Iran has long been secretly “enriching,” in total violation of the terrible 150 Billion Dollar deal made by John Kerry and the Obama Administration. Remember, that deal was to expire in a short number of years. Sanctions will soon be increased, substantially!

16:14 – 10. 07. 2019

14882 61360

Server BBC cituje Madžída Tacht-Ravančího, iránského velvyslance při OSN, který v New Yorku zkritizoval „Evropany, kteří by mohli dělat více“. Írán by svoji politiku změnil, pokud bude kompenzován za ekonomické ztráty, které trpí díky americkým sankcím a odustoupením USA od dohody. „Pokud se nic nestane během dalších 60 dní, přesuneme se do třetí fáze,“ pohrozil Tacht-Ravančí.

Krizové zasedání MAAE

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Írán překročil dohodnutý limit obohacování uranu. Trump varoval, aby si ‚dali raději pozor‘

Číst článek

MAAE ve středu také potvrdila, že Teherán překročil povolený 300kilogramový limit zásob plynného hexafluoridu uranu, což odpovídá 202,8 kilogramu nízko obohaceného uranu. Toho má nyní Írán 213,5 kilogramu, uvedla podle agentury Reuters MAAE.

Krizové zasedání Rady guvernérů MAAE se ve středu sešlo na žádost Spojených států. Důvodem jsou kroky, které Írán podniká v reakci na loňské rozhodnutí Spojených států od mezinárodní jaderné dohody odstoupit a na obnovení hospodářských sankcí proti Íránu.

Teherán také žádal ostatní signatáře smlouvy, tedy Francii, Británii, Německo, Rusko a Čínu, aby ho od dopadů amerických sankcí uchránili, ti to ale neučinili. Írán v reakci začal porušovat další závazky plynoucí ze smlouvy.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme