Írán obnovuje ultimátum pro dodržování jaderné dohody, nesouhlasí s americkými sankcemi

Írán bude nadále omezovat dodržování svých závazků v rámci mezinárodní jaderné dohody, neboť postrádá „pozitivní signály“ od ostatních signatářů dokumentu. Při setkání představitelů Ruska, Číny a lídrů dalších asijských zemí v Tádžikistánu to podle agentury Reuters prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání.

Dušanbe (Tádžikistán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Hasan Rúhání ve své první reakci po smrti Sulejmáního označil americký útok za „zbabělý čin“ a slíbil odplatu. | Zdroj: Reuters

V květnu Írán přestal dodržovat některé závazky jaderné dohody z roku 2015, na níž se domluvil se světovými mocnostmi. Stalo se tak rok poté, co Spojené státy od této dohody jednostranně odstoupily a zpřísnily sankce vůči Teheránu. Prezident Donald Trump tento krok zdůvodnil tím, že jaderná dohoda s Teheránem je neúčinná.

USA zveřejnily video z napadení tankerů. Teherán vinu na explozích v Ománském zálivu odmítl

Číst článek

Francie a další evropští signatáři dokumentu, jehož cílem bylo omezit íránské jaderné ambice, uváděli, že dohodu chtějí zachránit, mnohé jejich společnosti ale pod finančním tlakem Spojených států obchody s Teheránem zrušily.

Íránská vláda minulý měsíc uvedla, že pokud světové mocnosti během 60 dní nesplní své sliby o pomoci Íránu v období amerických sankcí, začne země obohacovat uran na vyšší úroveň. Takové obohacování je nezbytný mezikrok na cestě k jadernému arzenálu.

Shodnout se musí všichni

Ve čtvrtek Írán slíbil, že jaderné zbraně nevyrobí. Nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí v rozhovoru s japonským premiérem Šinzo Abem uvedl, že Teherán něco podobného nemá v úmyslu; po setkání s Chameneím to řekl japonský premiér.

„Je zřejmé, že Írán nemůže tuto (jadernou) dohodu dodržovat jednostranně,“ prohlásil Rúhání a dodal, že je nezbytné, aby k obnovení dohody přispěly všechny strany. Írán musí vidět „pozitivní signály“ od ostatních signatářů paktu, mezi něž patří Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Jaké kroky by Teherán přijal nebo jaké pozitivní signály chce vidět, neupřesnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme