‚Součást snahy o další napětí.‘ Americký ministr zahraničí Pompeo obvinil z útoku na dva tankery Írán

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z čtvrtečního útoku na dva tankery v Ománském zálivu obvinil Írán. Podle něj jde o součást snahy vyvolat další napětí. Íránským cílem je podle ministra narušit dopravu ropy Hormuzským průlivem. Pompeo prohlásil, že USA ke svému závěru došly na základě informací tajné služby, typu použitých zbraní a stylu útoku.

Washington (Aktualizováno: 21:30 13. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Výbuchy se ve čtvrtek ráno ozvaly na norském a japonském tankeru. Bylo z nich evakuováno všech 44 námořníkům, norská loď dlouho hořela. O tématu svobody námořní dopravy pro civilní lodě má ještě ve čtvrtek jednat za zavřenými dveřmi Rada bezpečnosti OSN.

Dva tankery v Ománském průlivu se zřejmě staly terčem útoku. USA z něj obvinili Irán

Číst článek

Pompeo řekl, že USA budou bránit své vojáky a zájmy v oblasti, avšak americké plány neupřesnil a neumožnil novinářům klást otázky.

Čtvrteční incident u Hormuzského průlivu vyvolal celosvětové obavy o bezpečnost v oblasti strategicky významné ropné trasy.

Britské námořnictvo doporučilo civilním lodím, aby Ománským zálivem pluly s nejvyšší opatrností. Okolnosti čtvrtek událostí jsou podle britského úřadu pro námořní obchod „nejasné a vyšetřují se“.

Incident může přispět k dalšímu zvýšení napětí mezi Íránem a USA, za nímž je odstoupení USA od dohody o íránském jaderném programu a obnovení sankcí. USA nabízejí Íránu jednání, avšak Teherán to odmítá. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek tweetoval, že „je zatím příliš brzy i jen myslet“ na dohodu s Teheránem. „Nejsou připraveni a my také ne,“ stojí v tweetu, jímž Trump reagoval na návštěvu japonského premiéra Šinzóa Abeho v Teheránu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme