Washington nás démonizuje, je námi posedlý, prohlásil íránský ministr zahraničí v Mnichově

Spojené státy jsou posedlé Íránem a představují největší zdroj destabilizace na Blízkém východě, je přesvědčen íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Řekl to v neděli na mnichovské bezpečnostní konferenci v reakci na sobotní vystoupení amerického viceprezidenta Mikea Pence, podle něhož Írán plánuje další holokaust a představuje největší nebezpečí v regionu Blízkého východu.

Mnichov/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

Zaríf vyjádřil přesvědčení, že se USA nikdy nepřenesly přes úspěch íránské islámské revoluce před 40 lety, a snaží se od té doby Írán dostat na kolena. Jeho zemi podle Zarífa Washington démonizuje a je jí „chorobně posedlý“.

Americkému viceprezidentovi Pencovi také vyčetl jeho sobotní „arogantní požadavek“, aby evropští spojenci USA přestali podkopávat americké sankce a ukončili dohodu o íránském jaderném programu, jak už dříve učinil Washington.

Pence na konferenci v Mnichově brojil proti íránskému režimu, Madurovi a varoval před Huawei

Číst článek

Evropa, jak v Mnichově zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová i český ministr zahraničí Tomáš Petříček, i nadále usiluje o zachování dohody, protože ji považuje za přínosnou.

Směšná obvinění

Takový postoj má zatím i Írán, i když v neděli Zaríf poznamenal, že trpělivost jeho země s politikou USA je jen omezená. I Evropa by podle něj ale mohla dělat více, pokud jde o obchod s Íránem.

Zaríf v neděli také odmítl obvinění amerického viceprezidenta týkající se íránského antisemitismu a plánů k holokaustu jako směšná a velmi nebezpečná. Ve skutečnosti ale v minulosti například dřívější íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád popíral holokaust a předpovídal brzké zničení Izraele. V zemi se také opakovaně uskutečnily výstavy karikatur na téma vyvražďování Židů nacisty.

Na otázku o nebezpečí války s Izraelem dnes Zaríf odpověděl, že ho považuje za velké. Íránský prezident Hasan Rúhání během veřejného projevu vysílaném ve státní televizi obvinil Izrael a Spojené státy, že se snaží Íránce rozdělit, a prohlásil, že jeho země se nátlaku ze strany těchto dvou států nepodvolí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme