Íránský ministr Zaríf, jeden z architektů dohody o raketách, rezignoval. Oznámil to na instagramu

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v pondělí odstoupil z funkce, rezignaci oznámil na instagramu, napsala agentura Reuters. Následně to potvrdila i íránská státní tisková agentura IRNA. Zatím není jasné, jestli prezident Rouhání rezignaci přijme. Ve vzkazu na sociální síti se Zaríf omluvil za své chyby a poděkoval íránskému lidu. Jak poznamenala agentura AP, důvod Zarífovy rezignace není znám.

Teherán (Aktualizováno: 23:19 25. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohammad Džavád Zaríf na konferenci v Mnichově | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

„Omlouvám se vám za všechny chyby… v uplynulých letech během mého působení ve funkci ministra zahraničí… děkuji íránskému národu i jeho představitelům,“ napsal Zaríf na instagramu.

Zatím není jasné jestli íránský prezident Hasan Rouhání ministrovu rezignaci přijme. Podle reportérky Rádia Svobodná Evropa Golnaz Esfediari Rouháního kancléř silně odmítl zprávy, že prezident Zarífovu rezignaci přijal.

Šéf diplomacie hrál důležitou roli v roce 2015 při vyjednávání jaderné dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi.

Dohoda je ale nyní na pokraji zhroucení. USA totiž naléhají na evropské země, aby stejně jako Washington od jaderné smlouvy odstoupily.

Írán dodržuje jadernou dohodu, tvrdí mezinárodní agentura pro atomovou energii. Sankcím USA navzdory

Číst článek

Spojené státy, které jadernou smlouvu s Teheránem podepsaly za vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy, pod vedením Donalda Trumpa odstoupily od dohody loni.

Evropští signatáři (Francie, Německo a Británie) ale od dokumentu, v němž se Írán zavázal omezit jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí, odstoupit odmítly.

Smlouvu zachovávají i ostatní signatáři: Čína, Rusko a EU. Trump je naopak přesvědčen, že smlouva je neúčinná a neoslabuje bezpečnostní riziko, které Írán představuje.

Mohammad Džavád Zaríf žil od 17 let v americkém San Francisku a v Denveru. Později působil jako íránský velvyslanec při OSN.

Ministrem zahraničí byl jmenován v roce 2013 poté, co Rouhání vyhrál v prezidentských volbách. Byl několikrát povolán do parlamentu, aby vysvětlil svůj postup při vyjednávání o jaderné dohodě, nebo svá slova odsuzující holokaust, který je v Íránu standardně popírán.

Takto ministr Zaríf oznámil svou rezignaci:

ado, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme