Írán musí kvůli hrozící nehodě vyložit palivo z jaderného reaktoru

Írán má nové problémy s dokončováním jaderné elektrárny v Búšehru, kterou buduje ve spolupráci s Ruskem. V důvěrné zprávě to napsala Mezinárodní agentura pro atomovou energii a potvrzuje to i Teherán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderné palivo | Foto: ČEZ

Íránští činitelé připustili, že kvůli technickým problémům dokonce musejí z jaderného reaktoru vyložit palivové články, které do něj na podzim vložili. Už loni na podzim měl přitom Búšehr po letech odkladů začít dodávat elektřinu.

Mluvčí íránského jaderného programu tvrdí, že náhlé vykládání paliva je úplně normální záležitost, kterou zveličují zahraniční média. Západní odborníci ale upřesňují, že se do reaktoru patrně dostaly úlomky cizorodého materiálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Írán musí vyložit palivo z jaderného reaktoru v Bušhéru. Podrobnosti od blízkovýchodního zpravodaje Břetislava Turečka v Odpoledním Radiožurnálu.

"Nějaké úlomky jiných kovů, které by mohly prý vést k velké, vážné nehodě a proto prý Rusové trvali na tom, že je potřeba palivo vyndat a všechno zvovu vyčistit a prohlédnout," upřesnil v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Stavba se totiž vleče už třicet let a zatímco některé součásti jsou úplně nové, jiné už podléhají stárnutí. "Elektrárna měla být zpuštěna už v roce 1999 a pořád docházelo k nějakým odkladům a komlikacím, dohadům mezi ŕánskou a ruskou stranou. A za této situace Rusové říkají, že Íránci to příliš ženou kupředu bez ohledu na bezpečnost," dodal zpravodaj.

Teherán reagoval velmi pobouřeně už na konci ledna na spekulaci, že v Búšehru může dojít k nehodě srovnatelné s Černobylem. Vyslovil se tak i ruský velvyslanec při Severoatlantické alianci, když mluvil o počítačovém viru Stuxnet, která napadl íránské jaderné provozy. Podle deníku New York Times vytvořili Stuxnet Američané a Izraelci.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme