Írán nacvičuje ochranu jaderných objektů před útokem

Íránské ozbrojené síly zahájily rozsáhlé pětidenní manévry. Jejich tématem je ochrana jaderných objektů před zahraničním útokem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Akce je dávána do souvislosti s napětím mezi Teheránem a mezinárodním společenstvím, které kritizuje íránský jaderný program. Manévry v centrálních, jižních a západních oblastech země mají zahrnout asi třetinu íránského území.

Vedle pravidelné armády se do nich zapojí oddíly elitních islámských revolučních gard. Západ se obává, že Íránci se pod rouškou energetického programu snaží vyvinout jadernou zbraň.

Teherán tvrdí, jde o jadernou energetiku, ale odmítá nabídku, aby obohacování uranu přenesl do zahraničí výměnou za jaderné palivo. Spojené státy a Izrael nevyloučily možnost vojenské akce proti Íránu, pokud selžou diplomatické snahy o řešení problému.

Milan Kopp, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme