‚Nepřejí si válku.‘ Podle Stoltenberga jsou Spojené státy připraveny jednat s Íránem

Spojené státy jasně uvedly, že nemají v úmyslu vést s Íránem válku a případné rozhovory s Teheránem chtějí vést bez jakýchkoli podmínek. Po druhém dni jednání ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance to ve čtvrtek v Bruselu řekl generální tajemník této organizace Jens Stoltenberg. Spojenci podle něj podporují úsilí o snížení napětí v Perském i Ománském zálivu.

Brusel (Aktualizováno: 22:53 27. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Důležitým poselstvím je, že Spojené státy jasně řekly, že nechtějí válku. Ve skutečnosti velmi jasně řekly, že jsou připraveny jednat s Íránem bez jakýchkoli podmínek,“ uvedl na tiskové konferenci Stoltenberg, který si na jednání NATO vyslechl slova úřadujícího ministra obrany USA Marka Espera. Za Česko se jednání zúčastnil náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Válku si nepřejeme, řekl Macronovi íránský prezident. Země ale urychlí obohacování uranu

Číst článek

Spojenci podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance podpořili úsilí o snížení napětí ve vztazích USA s Íránem ve snaze zabránit případným „nehodám“.

Podle diplomatického zdroje agentury Reuters, který byl přítomen jednání aliančních ministrů obrany, úřadující šéf Pentagonu Esper ale rovněž zdůraznil, že Washington nebude moci tolerovat žádné další incidenty vyvolané Íránem.

Sám Esper po jednání řekl, že spojencům hodlá další informace ke krizi kolem Íránu a k možnostem, jak zabránit dalším incidentům předat v červenci. Řada ministrů obrany evropských států po jednání podpořila dialog USA s Íránem ve snaze vyhnout se ozbrojenému konfliktu.

Podpora afghánské armády

Írán podle západních zemí zaútočil před časem na dva tankery a minulý týden sestřelil americký bezpilotní letoun. Americký prezident Donald Trump následně uvedl, že na poslední chvíli odvolal odvetné údery na íránské cíle, když se dozvěděl, že by o život přišlo 150 lidí.

Kromě napjaté situace kolem Íránu se v závěrečný den svého dvoudenního jednání ministři obrany NATO zabývali také dalším působením v Afghánistánu. Tam chce podle Stoltenberga NATO nadále podporovat afghánskou armádu v boji proti povstalcům z Tálibánu v rámci nebojové mise Rozhodná podpora, a to přinejmenším do roku 2024.

Generální tajemník také podpořil rozhovory mezi islamistickým hnutím Tálibán a ústřední vládou v Kábulu. „I když v Afghánistánu nadále zůstává řada úkolů, máme nyní jedinečnou šanci dosáhnout míru,“ uvedl Stoltenberg na tiskové konferenci. „V Afghánistánu zůstaneme tak dlouho, jak bude potřeba, abychom zajistili, že se ta země nestane znovu bezpečným útočištěm pro mezinárodní teroristy,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme