Netanjahu: Írán lhal. Pokračoval dál ve vývoji jaderných zbraních, i přes podepsanou dohodu

Írán po podepsání jaderné dohody v roce 2015 lhal a nadále rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní. V mimořádném televizním projevu to v pondělí podle agentury Reuters řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izrael podle něj disponuje kopiemi íránských archivů, které to dokazují. Íránský zástupce ministra zahraničí označil vystoupení Netanjahua za dětinské a směšné, informuje s odkazem na agenturu Tasnim Reuters.

Jeruzalém (Aktualizováno: 21:49 30. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Netanjahua Írán lže, vždy chtěl vyvíjet jaderné zbraně. | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Íránská státní televize vzápětí projev izraelského premiéra označila za propagandu plnou nepodložených obvinění.

„Lídři Íránu vždy popírají, že chtějí jaderné zbraně,“ řekl na úvod Netanjahu. „Dnes večer jsem tu, abych vám řekl, že Írán lhal,“ prohlásil.

Írán podle Netanjahua měl v letech 1999 až 2003 jaderný program Amad, který zahrnoval vývoj, výrobu a testování jaderných hlavic. V roce 2003 Írán podle Netanjahua kvůli mezinárodnímu tlaku program ukončil, ale ponechal si dokumenty. Tajné spisy o projektu Írán uchovával i po podepsání jaderné dohody, aby je mohl v budoucnu využít při výrobě jaderných zbraní, dodal premiér.

Izraeli se podařilo získat úplné kopie íránských jaderných archivů, pokračoval Netanjahu s tím, že dokumenty byly od roku 2017 uloženy v tajné lokalitě v Teheránu. Netanjahu místo ukázal na fotografii a dodal, že Izrael získané informace sdílel se Spojenými státy a ty potvrdily jejich věrohodnost.

„Za prvé Írán lhal, že nikdy neměl program na vývoj jaderných zbraní. Fakt, že takový program měl, dokazuje 100.000 tajných spisů. Za druhé, i po uzavření jaderné dohody Írán uchovával tyto dokumenty a rozšiřoval své znalosti o jaderných zbraních pro budoucí využití (...) Za třetí, Írán opět lhal v roce 2015, když tyto informace nedoložil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE),“ řekl Netanjahu.

Izraelský premiér hovořil anglicky a ukázal při svém projevu staré fotografie a videa, které podle něj zachycují íránská zařízení na vývoj jaderných zbraní. Netanjahu rovněž zveřejnil údajné kopie íránských plánů na výrobu jaderných zbraní s tím, že v dokumentech byly informace o místu testování a plány na uložení jaderných hlavic na nosiče.

Írán zároveň podle izraelského premiéra rozšiřuje svůj balistický program. Disponuje raketami, které jsou schopné zasáhnout Tel Aviv, Rijád či Moskvu a zřejmě teď už má i rakety s mnohem delším doletem, řekl Netanjahu.

Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Americký prezident Donald Trump však dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví.

V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident Donald Trump tentokrát rozhodnout do 12. května. Trump ale nedávno naznačil, že USA od dohody odstoupí, pokud nebude upravena.

Žádná jiná dohoda

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden oznámil, že s americkým prezidentem jednal o možnosti nové dohody, která by se vztahovala také na íránský balistický program a vytvořila podmínky pro omezení role Íránu v Jemenu, Sýrii, Iráku a Libanonu.

Írán ale opakovaně zdůraznil, že na žádnou jinou než současnou dohodu nepřistoupí.

Netanjahu v projevu řekl, že si je jist, že se Trump rozhodne správně. Současná podoba dohody totiž podle izraelského premiéra poskytuje Íránu cestu k získání jaderného arzenálu.

Netanjahu se setkal s novým americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeoem v neděli v Tel Avivu. Oba následně vyjádřili velké obavy z hrozby, kterou podle nich Írán představuje pro Izrael. Netanjahu o Íránu o víkendu rovněž telefonicky hovořil s Trumpem.

Izrael se dlouhodobě k jaderné dohodě mezi Íránem a světovými mocnostmi vyjadřuje skepticky, zatímco její evropští signatáři se Trumpa snaží přesvědčit, aby od ní neodstoupil.

Šéf íránské agentury pro atomovou energii dnes řekl, že Írán je v současné chvíli schopen vyrobit více obohacený uran, než před podepsáním dohody. „Technicky jsme zcela připraveni produkovat více obohacený uran než před uzavřením dohody. Doufám, že Trump dostane rozum a od dohody neodstoupí,“ uvedl Alí Akbar Sálehí.

Izrael je podle analytiků jediným státem na Blízkém východě, který disponuje jadernými zbraněmi. Zda jaderné zbraně opravdu má, Izrael však nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme