Írán nezastavil obohacování uranu, podle Bushe ponese následky

Írán nezastavil obohacování uranu, jak to požadovala Rada bezpečnosti OSN. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii se tak otevírá cesta k možným sankcím proti Teheránu. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád krátce před vypršením ultimáta světového společenství zopakoval, že Írán se mírové jaderné technologie nevzdá. Podle amerického prezidenta George Bushe proto ponese následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínežád | Zdroj: ČTK

Prezident Bush upozornil, že íránští představitelé by mohli vést svou zemi příznivější cestou, kdyby přijali nabídku Západu na energetickou spolupráci výměnou za zastavení jaderného programu. To ale Teherán doposud odmítal.

Důrazného varování se teheránskému režimu dostalo také od Německa. Berlín vzkazuje, že pokud bude Írán pokračovat v obohacování uranu, musí počítat s důsledky konfrontace se Západem.

"Írán má právo na mírové využití jaderné energie, ale nemá právo na atomovou zbraň." Takto zformuloval postoj německé vlády v rozhovoru pro deník Bild šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Podle něj si ale západní mocnosti stále přejí diplomatické řešení konfliktu.

"Pokud Írán zastaví obohacování uranu, jsme s ním připraveni jednat o rozsáhlé spolupráci a technické podpoře," dodal německý ministr zahraničí.

Steinmeier se rovněž domnívá, že se íránský prezident chce stát vůdcem takzvaného islámského světa. To podle ministra Ahmadínežád znovu prokázal svým bizarním návrhem televizního duelu s americkým prezidentem Bushem.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme