Írán obnovil jaderné aktivity

Írán nezvratně obnovil některé jaderné aktivity. Dnes to potvrdil mluvčí íránské národní bezpečnosti Alí Agha Mohammádí. Rozhodnutí Teheránu přišlo poté, co Evropská unie zastupovaná třemi státy, Francií, Německem a Velkou Británií, včas nepředložila své kompenzační návrhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident M. Chátámí při návštěvě jaderného zařízení v Isfahánu | Foto: AFP

Evropská unie a Spojené státy podezřívají Írán, že se snaží vyvíjet jaderné zbraně. Teherán ale trvá na tom, že jeho jaderný program je mírový a slouží pouze k výrobě energie. Francouzský ministr zahraničí dnes Írán varoval. Pokud totiž Teherán od svého rozhodnutí neupustí, riskuje rozpoutání větší mezinárodní krize.

Írán tak může od Mezinárodní agentury pro atomovou energii očekávat postih. "Jestliže Írán nebude dodržovat své závazky v rámci různých dohod, ke kterým přistoupil a které podepsal, pak se rada guvernérů usnese na tom, že podá zprávu Radě bezpečnosti OSN. Mechanismus v Radě bezpečnosti známe, je to přijetí sankcí, někdy velmi tvrdých hospodářských sankcí, které dokážou zemi dostat skoro na kolena, jako to bylo například nedávno v případě Iráku," upřesnila ředitelka Státního ústavu pro jadernou energii Dana Drábová.

Lubica Bergmanová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme