Írán odmítá odeslat svůj uran k další úpravě do zahraničí

Írán nepřistoupí na výměnu svého lehce obohaceného uranu za palivo pro výzkumný reaktor v Teheránu. Prohlásil to vlivný íránský poslanec Alaeddin Boroujerdi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Íránu | Foto: Iranian Research Organization for Sci and Technology

"Nepočítá se nijak s tím, že by se poslala část našich 1200 kilogramů obohaceného uranu jiné straně výměnou za palivo. Je to zcela vyloučeno," řekl Borúdžerdí podle agentury AFP.

Teherán by tak odmítl návrh Spojených států, Ruska a Francie, které mu nabídly, aby nechal většinu uranu obohatit v zahraničí.

Světové mocnosti tímto návrhem chtěly zmírnit obavy, že by Írán mohl jádro využít k výrobě atomových zbraní. Na definitivní stanovisko íránské vlády se stále čeká.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv se už nechal slyšet, že pokud Írán nebude ve věci jaderného programu spolupracovat, podpoří vůči Teheránu další sankce.

Medveděvovo prohlášení je v ostrém kontrastu se slovy ruského premiéra Vladimira Putina. Ten varoval před tím, že hrozba sankcí by mohla zmařit vyjednávání s Íránem.

Martin Hromádka, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme