Írán poslal na Izrael 200 raket. Útok je podle Teheránu ‚racionální odpovědí‘ na smrt Nasralláha
Izrael v úterý čelil rozsáhlému raketovému útoku z Íránu poté, co v noci na úterý oznámil zahájení pozemní operace na jihu Libanonu, jejímž cíle podle izraelské armády je zničení pozic libanonského hnutí Hizballáh, které ostřeluje sever Izraele. Íránský úder podle izraelských záchranářů zranil několik lidí a na Západním břehu Jordánu zabil jednoho Palestince; zprávy o případných materiálních škodách zatím nejsou k dispozici.
Izraelská armáda v úterý oznámila zahájení operace na jihu Libanonu, kterou označila za omezenou a přesně cílenou akci zaměřenou na zničení pozic militantního hnutí Hizballáh. Hizballáh nicméně popřel, že by izraelští vojáci vstoupili na libanonské území.
Mluvčí izraelské armády přitom ráno uvedl, že v jižním Libanonu se odehrávají těžké boje s příslušníky libanonského hnutí, a později vyzval obyvatele víc než 20 pohraničních vesnic, aby se evakuovali. Armáda také uvedla, že za poslední rok podnikla více než 70 malých přeshraničních výpadů do Libanonu, během kterých ničila stanoviště Hizballáhu.
V úterý večer po 18.00 SELČ izraelská armáda informovala, že Írán zahájil raketový útok na Izrael, a vyzvala obyvatele, aby se uchýlili do úkrytů. Poplach trval zhruba hodinu. Podle záchranářů střepiny lehce zranily dva lidi, další si lehce ublížili při útěku do krytu. Na Západním břehu Jordánu výbuch rakety zabil nejméně jednoho Palestince.
Nejmenovaní izraelští představitelé serveru Axios řekli, že Írán vypálil na 200 raket. Podle Teheránu 80 procent raket zasáhlo cíl, zatímco Izrael tvrdí, že jich většinu zničil ve vzduchu. Poskytnout Izraeli pomoc při ničení íránských střel nařídil americkým vojskům prezident Joe Biden. Některé střely byly zlikvidovány nad Jordánskem a nad Sýrií.
Článek pokračuje pod online reportáží.
100 000 uprchlíků
Libanonský premiér Nadžíb Míkátí v úterý řekl, že Libanon zažívá jedno z nejnebezpečnějších období ve své historii. Už v neděli prohlásil, že počet vysídlených osob by mohl dosáhnout jednoho milionu, v zemi přitom žije 5,5 milionu lidí. V pondělí vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi oznámil, že do Sýrie uteklo už víc než 100 000 lidí. Jsou mezi nimi i Libanonci.
Česko zablokovalo prohlášení EU vyzývající k příměří v Libanonu. Borrel musel vydat vlastní stanovisko
Číst článek
Zahájení izraelské pozemní operace vyvolalo rozsáhlé diplomatické reakce. O situaci přitom již v pondělí jednali ministři zahraničí členských zemí Evropské unie; společné prohlášení vyzývající k „okamžitému příměří“ mezi Izraelem a Hizballáhem však zablokovalo Česko. Podle české diplomacie prohlášení jednostranně omezovalo izraelské právo na sebeobranu proti teroristům z libanonského hnutí.
Rusko, Španělsko či Úřad OSN pro lidská práva vyjádřily vážné obavy z další destabilizace regionu a následků pro civilisty. Nový generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že doufá v co nejrychlejší ukončení nepřátelských akcí v Libanonu. Ankara označila izraelskou pozemní operaci za pokus o invazi.
Íránský raketový útok odsoudily mimo jiné Německo či Francie. Přivítalo ho naopak teroristické hnutí Hamás, které je spojencem Teheránu. Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil eskalaci na Blízkém východě a v reakci na izraelskou pozemní operaci kritizoval porušení libanonské svrchovanosti.
Evakuace Čechů
Kvůli další eskalaci bojů mezi Hizballáhem a izraelskou armádou opět řada aerolinek oznámila zrušení spojů s Tel Avivem a Bejrútem. Nizozemsko a Turecko ohlásily evakuaci svých občanů z Libanonu. Český ministr zahraničí Jan Lipavský v úterý řekl, že v předchozích týdnech Česko evakuovalo z Libanonu několik občanů prostřednictvím ukrajinského a maďarského speciálu.
Se záměrem zničit infrastrukturu Hizballáhu v posledních dvou týdnech Izrael zintenzivnil letecké útoky na Libanon. Zničil přitom mnoho vojenských objektů Hizballáhu a zabil řadu jeho velitelů, včetně lídra hnutí Hasana Nasralláha.
Na útěku z Libanonu je více než milion lidí. Možností, kam jít, moc nemají, popisuje antropoložka
Číst článek
Umírají přitom ale i civilisté. Celkem podle libanonského ministerstva zdravotnictví zemřelo už více než 1000 lidí a tisíce dalších byly zraněny. Některé země, včetně Spojených států, označují Hizballáh za teroristickou organizaci. Evropská unie považuje ze teroristickou organizaci pouze jeho vojenské křídlo.
Izraelská armáda bojuje s Hizballáhem od 80. let minulého století a od loňského října se vzájemně denně ostřelují přes hranice. Loni střety vypukly 8. října, tedy den po útoku Hamásu na jih Izraele, kde palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí.
Hizballáh je spojencem Hamásu stejně jako Írán, který na Izrael zaútočil ze vzduchu již v dubnu. Válka v Gaze, kde Izrael podniká odvetnou ofenzívu, si podle palestinských zdrojů vyžádala více než 41 600 lidských životů, přičemž tento údaj nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky Hamásu.