Írán ohlásil další úspěch ve zbrojení - výrobu vlastních ponorek

Írán otevřel továrnu na výrobu svých vlastních ponorek. Závod slavnostně spustil ministr obrany Mostafá Mohammad-Nadždžár. Prohlásil, že Írán se tak stal soběstačný ve výrobě všech typů válečných plavidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perský záliv - Hormuz

Perský záliv - Hormuz | Foto: Jiří Sovadina

Teherán v poslední době stále častěji oznamuje různé úspěchy a plány ve zbrojní a raketové oblasti. Kromě raketových testů, které znepokojují Západ, před pár dny oznámil i záměr vyslat do deseti let kosmonauta do vesmíru.

Nová továrna má produkovat ponorky střední velikosti zvané Káem. Jak řekl ministr obrany generál Mohammed-Nadždžár, ty budou schopné odpalovat torpéda a rakety. Cílem prý je ochrana bezpečnosti Perského zálivu, kudy se přepravuje čtvrtina celosvětové produkce ropy. V zálivu mají velkou vojenskou přítomnost Spojené státy i další západní země, a právě to je podle íránského generála zdrojem nestability.

Spojené státy a Izrael nevylučují vojenský útok na Írán. Teherán se totiž odmítá vzdát některých prvků jaderného programu a Západ se obává, že to může souviset s nukleárním zbrojením.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme