Írán ohlásil první použití vlastního jaderného paliva v reaktoru

Írán vůbec poprvé použil v jaderném reaktoru vlastní palivo. Informují o tom íránská média. U výzkumného reaktoru v Teheránu byl i prezident Mahmúd Ahmadínežád, který palivové články do zařízení symbolicky vložil. Dnes také Íránci oznámili uvedení nové generace centrifug k výrobě obohaceného uranu. Teherán tak navzdory mezinárodnímu tlaku pokračuje v budování úplného palivového cyklu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna v íránském Búšehru

Jaderná elektrárna v íránském Búšehru | Zdroj: ČTK

Íránská média uvádějí, že reaktor vyrábí radioizotopy pro výzkum a medicínu, kde slouží k léčbě statisíců onkologických pacientů.

Dosud Teherán v reaktoru využíval palivo z Argentiny. Západní vědci tvrdili, že vlastní palivové články nebudou Íránci schopni vyrobit.

Podle zahraničněpolitického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka tak jde o významný íránský úspěch. Pokud je to pravda, dodává.

Írán prý zastaví vývoz ropy do šesti evropských zemí. Ceny prudce rostou

Číst článek

„Může poukázat na svou technologickou vyspělost a může dále poukázat na to, že navzdory sankcím OSN a sankcím jednotlivých zemí na dovoz právě komponent, z nichž se potom skládá takové zařízení, byl schopen toto překlenout a udělat si to sám,“ upozornil ve večerních Ozvěnách dne.

Pokrokem jsou tak podle Slezáka i nové centrifugy, protože uran se díky nim obohacuje snáze a rychleji.

O výrobě jaderné zbraně neuvažujeme, říká íránský chargé d´affaires v Praze

Západ spolu s Izraelem varuje, že Írán je na cestě k výrobě jaderné bomby. Přibývá i ekonomických sankcí. Občasné sabotáže a vraždy íránských vědců připisují západní činitelé nejčastěji izraelským tajným službám. Sílí také spekulace, že už v příštích měsících by Izraelci mohli podniknout letecký úder na klíčová a podezřelá jaderná zařízení Íránu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád k tomu prohlásil, že Západ si chce udržet monopol na jaderné technologie. Výrobu jaderné bomby popřel ve vysílání Radiožurnálu i vedoucí íránského zastupitelského úřadu v Praze Ghulám Réza Derikvand.

Přehrát

00:00 / 00:00

Íránský úspěch komentoval ve večerních Ozvěnách dne zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

„My spolupracujeme s mezinárodní agenturou, ale zmíněné dokumenty, které předložil její bývalý šéf, nebyly věrohodné. Íránci skutečně neuvažují o výrobě jaderné zbraně. Možná jsou v tomto směru nějaké pochyby, ale ti, kteří je vznášejí, nemají a nebudou mít žádné důkazy. My jaderné zbraně nepotřebujeme. Takový krok by v 21.století neposílil naši bezpečnost, naopak,“ vysvětlil diplomat.

Dodal, že na jakékoli vojenské akce Izraele nebo Západu vůči Íránu by musela země reagovat. „Írán musí odpovědět na vyhrůžky nebo akce Spojených států či Izraele. Přitom musím zdůraznit, že Írán nikdy v minulosti nepodnikl jako první útok proti jinému státu.“

Z dopadu nových sankcí, které na Teherán uvalila Evropská unie a které počítají i se zákazem dovozu íránské ropy od letošního července, íránský chargé d´affaires obavy nemá.

„Ti, kdo chtějí tyto sankce zavést, nemůžou uspět. O íránskou ropu je velký zájem i jinde ve světě, mimo Evropskou unii. A podobné embargo může postihnout jen chudé obyvatele, nikdy v podobných případech nedopadne na samotnou vládu,“ upozornil.

Pochybnosti trvají

Přestože Írán snahu o výrobu jaderných zbraní odmítá, existují podle Slezáka existují nepřímé, ale pádné důkazy o vojenském zaměření íránského jaderného programu.

Obohacování uranu totiž Írán před MAAE skrýval 18 let. Pochybnosti vzbuzuje také rozsah programu, který by odpovídal výrobě jaderné zbraně, a neochota Íránu ho zastavit. Země dostala i nabídku na obohacený uran od jiných států včetně Ruska, ale nevyužila ji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla analytička Pražského Institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová

Podle analytičky pražského Institutu bezpečnostních studií Ireny Kalhousové je poslední vyjádření MAAE jasné: Íránský jaderný program nemá čistě mírové účely.

MAAE má prý důkazy, že Írán pracuje na raketách dalekého doletu, které by mohly nést i jiné než konvenční hlavice. Některá zařízení se navíc snaží uložit hluboko pod zem.

Dnešní hrozbu Íránu, že zastaví dodávky ropy do některých evropských zemí, chápe Kalhousová jako velké gesto. Írán chtěl vyvolat paniku, což se mu podařilo.

„Írán ukazuje svaly, protože za poslední půlrok až rok se mu příliš nedařilo, naopak si myslím, že se mnohé věci podařily Západu. Ať už různé likvidace íránských jaderných vědců, různé počítačové viry, které zpozdily jaderný program. Samozřejmě je třeba jmenovat ostré sankce, jak Spojených států, tak OSN, tak EU,“ myslí si.

Milan Slezák, Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme