Írán ohlásil termín výstavby dalšího jaderného zařízení

Írán oznámil termín výstavby dalšího zařízení na obohacování uranu. Jde už o třetí velké zařízení tohoto typu v zemi. Jak oznámila státní televize, budování by mělo začít na jaře příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Plánované zařízení je přitom jedno z deseti nových závodů, které Írán schválil v rámci rozšíření svého jaderného programu. Právě jeho rozvoje a výroby atomové bomby se obává řada západních států v čele se Spojenými státy.

USA začínají zásobovat zbraněmi i okolní země a reálně konflikt očekávají. Jak prohlásil ve vysílání Rádia Česko bezpečnostní analytik Tomáš Visingr, pokud by existovala hrozba vážného rizika, Kuvajt, Izrael a Spojené státy jsou schopné na Írán zaútočit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O íránském jaderném programu mluvila Irena Kalhousová ve Světě o deváté Rádia Česko

Írán v současnosti disponuje jedním kompletním zařízením na obohacování uranu a druhé rozestavěné se nachází poblíž města Kom jižně od Teheránu.

Odbornice na Blízký východ Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová se domnívá, že nejnovější oznámení Íránu o výstavbě další stanice na obohacování uranu je politickým gestem.

„Írán si takhle hraje se Západem už několik měsíců, ne-li let. Vždycky udělá jedno vstřícnější gesto, a potom zase naopak oznámí, že bude pokračovat ve výstavbě nějakého dalšího jaderného zařízení, a očekává, jaká bude reakce Západu,“ řekla Kalhousová na Rádiu Česko.

„Takže já bych to spíš viděla jako politické gesto, protože jak Spojené státy, tak Evropská unie, tak konec konců OSN schválily před pár týdny přísnější rezoluce proti Íránu a já si myslím, že to je jakási odpověď toho režimu, že prostě ‚my se zastrašit nenecháme a my budeme pokračovat dál, jak jsme si předsevzali‘.“

Írán neustále zdůrazňuje, že jaderná zařízení bude používat k vědeckým účelům, konkrétně k medicíně, nebo k podpoře energetiky a výrobě elektřiny. A západní státy podle Ireny Kalhousové nevědí, jestli Ahmadínežádův režim v tuto chvíli usiluje o výrobu jaderné zbraně.

„Ale to, že by měl tu možnost si ji vyrobit, dejme tomu během třech měsíců, to je ta obrovská hrozba, která z jeho programu plyne,“ upozornila s tím, že neočekává, že by se mezinárodní společenství teď snadno shodlo na dalších sankcích vůči Teheránu.

„Spíše můžeme očekávat přísnější sankce ze strany USA, EU. Ale já si myslím, že tam bude spíše obrovský diplomatický tlak, a taky si myslím, že opravdu možná opět ty státy, které o tom uvažují, začínají aktualizovat ten případný plán útoku na Írán,“ dodala Irena Kalhousová na Rádiu Česko.

Marika Táborská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme