Írán otestoval rakety dlouhého doletu

Írán provedl úspěšné testy raket dlouhého doletu. Zkouška se odehrála během posledního dne námořního cvičení v Perském zálivu. V uplynulých dnech už Íránci úspěšně otestovali také rakety středního doletu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán úspěšně otestoval i rakety střeního doletu

Írán úspěšně otestoval i rakety střeního doletu | Zdroj: Reuters

Raketa vystřelená napřed byla podle íránské agentury IRNA typu země-moře. Íránská televize odvysílala záběry startující rakety a přinesla je například i agentura Reuters.

Vystřelena byla poté také raketa typu vzduch-povrch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O íránském testu raket dlouhého doletu přinesl podrobnosti Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Potvrzuje se tak listopadová zpráva Mezinárodní organizace pro atomovou energii, která předvídala, že Írán nepřeruší své vojenské aktivity. Íránské rakety dlouhého doletu znepokojují Západ, protože jsou schopné dosáhnout na izraelské území i na americké základny na Blízkém východě.

Kromě toho trvají obavy, že se Írán snaží vyrobit vlastní jaderné zbraně. Všechny tyto testy raket, které jsou schopny takovouto zbraň případně dopravit na velké vzdálenosti, jsou proto velmi ostře sledovány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Íránský test zhodnotil na Rádiu Česko Josef Kraus z Centra pro bezpečnostní a strategická studia

Právě kvůli svému jadernému programu čelí Írán několika mezinárodním sankcím. Například americký prezident Barack Obama v sobotu podepsal zákon, který má zredukovat íránské příjmy z prodeje ropy.

Podle zahraničněpolitického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka by takové sankce mohly mít na íránským režim zdrcující dopady. „Ale ony by mohly mít velký dopad i na země, které s Íránem obchodují a které od něj kupují jeho ropu.“

Íránská ekonomika je podle Slezáka na ziscích z vývozu ropy závislá z více než 60 procent.

Hrozba uzavření Hormuzského průlivu

Teherán už pohrozil, že v případě nových sankcí uzavře Hormuzský průliv, který je nejdůležitější námořní cestou ropných tankerů.

Josef Kraus z Centra pro bezpečnostní a strategická studia označil íránské cvičení za demonstraci síly. Írán prý chce ukázat, že má vojenské schopnosti na to, uzavřít Hormuzskou úžinu. V současnosti tudy proudí 30 až 40 procent na moři obchodované ropy. Její uzavření by podle Krause nárazově destabilizovalo světovou ekonomiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve studiu Rádia Česko mluvil o íranském testu raket dlouhého doletu zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Je možné to přirovnat k ropným šokům v 70. letech. Došlo by ke skokovému zdražení ropy a zemního plynu. Írán ale rozhodně nemá vojenské schopnosti na to, aby úžinu držel ve své moci dlouhodobě. Předpokládá se, že by USA získaly kontrolu nad průlivem během jednoho, maximálně dvou týdnů,“ řekl Kraus.

„Írán ale nemá kapacitu na to, aby Hormuzskou úžinu zablokoval přímo loděmi. Kdyby se rozhodl pro námořní konfrontaci, tak by nesporně také prohrál,“ podotýká Milan Slezák a dodává, že by Írán mohl úžinu zaminovat nebo použít k ostřelování rakety středního a krátkého doletu.

Zdenka Turková, Igor Maňour, Milan Slezák, Jaromír Marek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme