Otravy jsou těžkým a neodpustitelným zločinem, prohlásil ajatolláh Chameneí

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes označil sérii otrav íránských školaček v uplynulých měsících za neodpustitelný zločin a poznamenal, že viníci musejí být tvrdě potrestáni. Informuje o tom zpravodajský web BBC. Od listopadu se dosud nevysvětlené zdravotní potíže projevily u více než tisíce dívek na desítkách íránských škol. Jen v neděli byla podezření na otravu hlášena v 15 městech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu - ajatolláh Chameneí.

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu - ajatolláh Chameneí. | Zdroj: Profimedia

„Pokud jsou do této záležitosti zapleteni nějací lidé, a to určitě jsou... pachatelé musí být potrestáni tím nejtvrdším trestem,“ řekl Chameneí.

Desítky íránských dívek se za několik měsíců ve školách přiotrávily plynem. Není jasné proč

Číst článek

Íránské úřady o svém vyšetřování těchto případů zveřejnily velmi málo informací a neuvedly, zda byl někdo zatčen. Íránští představitelé ale obvinili „nepřátele“ Íránu z toho, že podezření z otrav využívají k podrývání íránského náboženského zřízení.

Někteří Íránci se domnívají, že za útoky na dívčí školy stojí zastánci tvrdé linie, kteří chtějí mladým ženám zabránit ve studiu. Jiní naznačují, že otravy by mohly být mstou režimu za to, že dívky měly klíčovou roli v celostátních protivládních protestech, které v Íránu propukly v září po smrti 22leté ženy kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela, když ji zadržela mravnostní policie kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.

První otravy byly nahlášeny 30. listopadu. Do nemocnice bylo z technické školy ve městě Kom převezeno 18 studentek. Od té doby bylo podle údajů zpravodajského serveru Etemad Online postiženo celkem 127 škol ve 25 z 31 íránských provincií. Otrávené dívky uvedly, že před incidentem ucítily zápach připomínající mandarinky nebo hnijící ryby.

Íránský vůdce Chameneí vyhlásil amnestii. Někteří vězni dostanou mírnější trest

Číst článek

Chameneí ve svém prvním veřejném vyjádření k této záležitosti vyzval úřady a zpravodajské služby, aby se těmito případy vážně zabývaly. „Otravy jsou těžkým a neodpustitelným zločinem,“ prohlásil a dodal, že pokud bude někdo identifikován jako pachatel a odsouzen, nedostane milost.

Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí uvedl, že pachatelé by mohli být odsouzeni za „šíření korupce na zemi“, což je v Íránu hrdelní zločin. V každé provincii budou podle Edžeího zřízeny zvláštní soudy, které budou předvolávat „šiřitele lží a narušitele veřejného mínění v případu otrav“.

V neděli bylo podezření na otravu hlášeno v nejméně 15 městech a obcích, z toho nejvíce v jihozápadním Ahvázu a centrálním Jazdu. Opoziční aktivistická skupina 1500tasvir zveřejnila záběry, které podle ní ukazují dívky na umělecké škole v západním městě Hamadán, jak křičí „Nechceme zemřít“. Na jiném videu žena ze severního města Rašt uvedla, že bezpečnostní síly použily slzný plyn proti znepokojeným matkám, které protestovaly před místním úřadem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme