Írán oznámí výsledky prezidentských voleb v sobotu ráno

Obrovský zájem voličů provázel druhé kolo íránských prezidentských voleb. Pro velké fronty v hlasovacích místnostech úřady hlasování o několik hodin prodloužily. Čtyřicet sedm miliónů voličů se rozhodovalo mezi proreformním duchovním Rafsandžáním a konzervativním teheránským primátorem Ahmadínedžádem. Očekává se velmi těsný výsledek, který může vést k dalšímu růstu napětí ve společnosti rozdělené na reformisty a konzervativce. První výsledky budeme znát v sobotu časně ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na íránského prezidenta Alí Akbar Hášemí Rafsandžání | Zdroj: ČTK

Šlo o nejostřejší souboj o post prezidenta v íránské historii. Alí Akbar Hášemí Rafsandžání měl ve druhém kole podporu reformistů. Íránská tisková agentura připomněla, že Rafsandžání slíbil další uvolňování společenského života a zlepšení vztahů se Spojenými státy a se západem.

Jeho protikandidát, konzervativec Mahmúd Ahmadínedžád, se soustředil na soběstačnost Íránu, zlepšení životních podmínek chudých vrstev obyvatel a boj proti korupci.

Íránské ministerstvo vnitra oznámilo, že obdrželo několik stížností na porušení volebního zákona. Naopak ústřední volební komise nedostala žádnou stížnost.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme