Írán oznámil výrobu dalších moderních zbraní

Po včerejším odhalení bezpilotního bombardéru dnes íránský ministr obrany Ahmad Vahídí předvedl další dvě nové zbraně Islámské republiky. Rychlé válečné čluny, které prý mohou hlídkovat, ale také útočit v Perském zálivu. V posledních dnech Teherán učinil řadu podobných prohlášení a další nejspíš ještě přijdou. V Íránu probíhá Týden vojenského průmyslu a tamní vláda každoročně touto dobou oznamuje nové úspěchy v oboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Lodě by podle íránských úřadů měly dosahovat rychlosti až úctyhodných 130 kilometrů v hodině. Problémem je, že íránské údaje nelze ověřit.

V neděli vzbudil rozruch nový bezpilotní letoun, který osobně představil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Letadlo prý může bombardovat cíle vzdálené až tisíc kilometrů. Může prý být nasazeno k různým účelům, včetně bombardování. Íránci už sestrojili dva jiné typy bezpilotního letadla a chtějí vyrábět i vlastní velké bojové stroje.

Nejen západní země, ale i většina blízkovýchodních států věnuje íránskému zbrojnímu programu mimořádnou pozornost. V reakci na další íránské zbrojení se i další státy snaží dále zbrojit.

Teherán všechny nové zbraně označuje za odstrašující prostředek pro případ, že by chtěl někdo napadnout jeho území. Útok na íránská jaderná zařízení a další strategické objekty odmítají vyloučit Spojené státy a Izrael.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme