Íránské volby podle odhadů ovládli konzervativci. Příznivci Revolučních gard získali 138 z 290 křesel

V pátečních parlamentních volbách v Íránu byli úspěšní kandidáti spojení s Revolučními gardami. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Volební komise oznámila, že hlasy jsou sečteny v 71 z 208 okrsků. Podle neoficiálních výsledků získali kandidáti konzervativních koalic 138 z 290 mandátů, uvedla íránská agentura Fars. Reformátoři mají zatím 20 a nezávislí politici 28 křesel.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební komise v Teheránu při vyprazdňování volebních uren. | Foto: AS/MOS | Zdroj: Reuters

Podle Fars v Teheránu volilo 1,9 milionu lidí, přičemž volit tam mohlo osm milionů občanů.

Všechny zdroje se shodují, že v Teheránu s přehledem vítězí konzervativci. Mluvčí volební komise Esmáíl Músáví řekl, že úspěšná byla kandidátka trojnásobného uchazeče o prezidentský úřad Mohammada Bákira Kalíbafa, který v minulosti velel i policii a byl členem revolučních gard. V letech 2005 až 2017 vedl teheránskou radnici. Teherán je v parlamentu zastoupen 30 křesly, o která se ucházeli především konzervativní politici.

Lidé spříznění s gardami podle jejích zdrojů vedou v Teheránu. Kandidáti, kteří byli na seznamech konzervativních stran, získali podle neúplných výsledků ve městech i vesnicích v celé zemi zatím 83 parlamentních křesel.

‚Hlasovat je náboženskou povinností.‘ V Íránu začaly parlamentní volby, opozice vyzývá k jejich bojkotu

Číst článek

Íránci vybírali složení parlamentu, který má 290 členů. Oficiální výsledky mají být známy do tří dnů, ale podle íránských médií by mohly být ve velkých městech oznámeny už v neděli.

Zatím nejsou údaje o celostátní účasti, která měla potvrdit ochotu Íránců volit stoupence režimu, protože právě ti zůstali na listinách po předběžném vyřazovacím procesu. Hlas mělo právo odevzdat 58 milionů občanů.

Ačkoli videozáběry z mnoha místností svědčí spíš o malém zájmu voličů, íránská státní televize tvrdí, že lidé přišli v hojném počtu. Vysílala záběry voličů u teheránských volebních místností krátce po jejich otevření. Mezi lidmi bylo mnoho mladých mužů, kteří tvrdili, že volit je jejich povinnost.

Jak napsala agentura Reuters, vítězství konzervativců oslabí umírněnější, pragmatické politiky, jimž uškodila krize ve vztazích mezi Íránem a Spojenými státy. Washington předloni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme