Írán plánuje vlastní verzi internetu, mezi státními institucemi prý už funguje

Íránská vláda v neděli opět rozhodla o omezení přístupu na internet, někteří uživatelé si stěžují, že se nedostanou ke svému účtu na Gmail, a že nemohou používat ani vyhledávač Google. Vše se děje za situace, kdy se západní vlády netají úmyslem zastavit íránský jaderný program, a zároveň se v Íránu mluví o novém kole cenzury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán stále investuje do infrastruktury, v Teheránu se například výrazně zlepšilo řízení silničního provozu a MHD. | Foto: Břetislav Tureček

Islámská republika také znovu mluví o tom, že spustí svou vlastní síť, která by byla nezávislá na světovém internetu. Důvodem má být ochrana před elektronickými útoky zvenčí.

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, který situaci v Íránu sleduje, na Rádiu Česko připomněl, že před několika dny bylo v zemi dokonce už oznámeno, že íránská vnitřní síť už funguje mezi státními institucemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Íránu sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Podle Íránců by do konce jejich letošního roku, tedy do března našeho kalendáře, měli být připojeni i íránští soukromí uživatelé.

„Samozřejmě v tuto chvíli ještě není jisté, jestli je to vůbec realizovatelné, jestli spuštěním vnitřní sítě zároveň přijde i k odříznutí sítě globální,“ dodal zpravodaj.

O víkendu se objevily zprávy o údajných sabotážích íránského jaderného průmyslu. Britský deník Sunday Times informoval v této souvislosti o špionážním zařízení ukrytém v umělém kameni.

S odvoláním na západní tajné služby napsal, že když se u jaderného podzemního zařízení ve Fordou pokusili monitorovací přístroj odvézt, sám se zničil výbuchem. Přední íránský politik mezitím prohlásil, že Teherán koupil od firmy Siemens technologické zařízení, ve kterém byly malé rozbušky připravené k výbuchu.

„Podle dostupných zpráv zařízení nastražila zahraniční špionážní agentura. Západní tajné služby se netají snahou zastavit jaderný program a Írán velmi často naznačuje, že za různými sabotážemi tohoto typu stojí,“ dodal zpravodaj.

Připomněl, že v souvislosti s omezením internetu některá íránská média ale uvádějí, že zablokování Google má spojitost spíše než s bezpečnostními důvody s kontroverzním filmem Nevinnost muslimů, který uráží islám. Snímek je vyvěšený na serveru You Tube, který patří společnosti Google.

Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme