Írán po měsících zlehčování přiznal vážný dopad sankcí na příjmy z ropy

Ropné příjmy Íránu se dramaticky propadly. Černého zlata má země sice stále dost, ale o zákazníky je nouze. Svými sankcemi se o to postarala Evropská unie a Spojené státy americké. Írán dosud dopady sankcí zlehčoval, nyní ale přiznal, že příjmy z ropy poklesly skoro o polovinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Vahid Salemi | Zdroj: ČTK

Ropné sankce na Írán platí už devět měsíců, až teď ale íránský ministr ropného průmyslu ustoupil od zlehčování jejich následků a přiznal skutečné dopady. Ve srovnání s dobou před sankcemi jsou dnes příjmy Íránu za ropu o 45 procent nižší. V tomhle ohledu je dopad sankcí jednoznačný.

Ministr přitom ještě v září tvrdil, že se Íránu daří ty sankce velmi dobře obcházet. Spojených státům americkým a jejich spojencům se podařilo přesvědčit i asijské země, které do té doby odebíraly íránskou ropu ve velkém množství, aby odebíraly mnohem méně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadu sankcí na Írán informoval komentátor ČRo Milan Slezák

Írán je však na ziscích z vývozu závislý ze 70 procent. Za posledních devět měsíců ztratil 45 procent toho, co si dříve vydělal, což už je pro něj velmi vážné.

Íránská měna ztratila 80 procent své hodnoty, v zemi je vysoká inflace. Zejména chudým Íráncům se daří mnohem hůř než předtím. A navíc – neobviňují z toho Západ, ale svého prezidenta.

Přestože se povedlo režim prezidenta Ahmadínežáda přitlačit ke zdi, stále ho to nedonutil vzdát se svého jaderného programu. Ten je vnímán kontroverzně jak na Západě, tak i v některých státech, které se jinak za Írán staví, třeba v Rusku nebo Číně.

Írán zatím přiznává jen mírový jaderný program. V jeho případě ale vůbec nejde o jaderné elektrárny, proti těm by nemohl nikdo nic namítat.

Írán je však signatářem smlouvy o nešíření jaderných zbraní, na jejíž dodržování dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii spadající pod OSN.

Írán ale před MAAE 18 let tajil část svého jaderného programu – obohacování uranu. To jako signatář nesmí. Írán navíc s agenturou nespolupracuje a neposlouchá OSN, která na něj uvrhla čtyři kola sankcí právě kvůli kontroverznímu jadernému programu.

Milan Slezák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme