Írán podle MAAE pokračuje ve vývoji nukleární zbraně

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila dlouho očekávanou zprávu o íránském jaderném programu. Z dokumentu vyplývá, že Teherán pokračuje ve vývoji jaderné zbraně, ačkoli to sám popírá. Íránci prý například výrazně pokročili ve vývoji raketové hlavice schopné nést jadernou nálož.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský jaderný program | Foto: Emanuel Macoun

Jde o zatím nejkritičtější zprávu o íránském jaderném programu. Agentura rozdělila íránský vojenský jaderný program na dvě období.

Do roku 2003 měl být koordinovaný, agentura má mimo jiné informace o vývoji rychlých detonátorů a jejich počítačovém testování. Simulace odpovídaly jadernému výbuchu. Írán také měl získávat vědomosti a komponenty pomocí špionážních sítí a černého trhu. Nicméně tyto informace agentuře dodávají nejmenované členské státy OSN.

ZPRÁVU MAAE K ÍRÁNU NALEZNETE ZDE

V období po roce 2003 je to ještě nejasnější. Ve zprávě se doslova píše: „Existují náznaky, že po roce 2003 neukončil Írán veškeré aktivity vedoucí k vývoji jaderné zbraně a v některých možná pokračuje dodnes.“

Agentura pak dodává, že má přístup do íránských jaderných zařízení, a Teherán pokračuje v obohacování uranu pod dohledem inspektorů. To se sice západu nelíbí, ale podle mezinárodních smluv na to má Írán právo.

Rusové Teherán hájí

Američtí a izraelští komentátoři uvádějí, že zpráva jen oficiálně potvrzuje stará podezření. Němci a Britové považují zprávu za velmi znepokojivou a uvažují o zpřísnění ekonomických sankcí.

Na druhou stranu Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, něco takového odmítlo podpořit. A kritizuje i zveřejnění dokumentu, protože to prý maří vyhlídky na diplomatické vyřešení sporu.

Izrael se k dokumentu ještě nevyjádřil a podle zákulisních informací čeká na reakce klíčových zemí, aby židovský stát sám nevypadal v této kauze jako vůdčí síla. Právě v Izraeli se v posledních týdnech nejvíce spekuluje o nutnosti nových protiíránských sankcí OSN, ale také o možnosti izraelského vojenského útoku na islámskou republiku.

A Teherán se hájí, že zpráva je vyrobená na politickou zakázku Spojených států. Íránský prezident Mahmud Ahmadínežád řekl, že z jaderného programu neustoupí ani o píď, protože jde čistě o civilní záležitost.

Íránský zástupce v Mezinárodní agentuře Alí Asghar Soltáníje prohlásil, že zpráva je „nevyvážená, neprofesionální a politicky motivovaná". Íránská média zároveň tvrdí, že Spojené státy a Izrael zneužívají vídeňskou agenturu ke své politice.

Nejasná zpráva

Sama agentura přiznává, že velká část výzkumu může být naprosto nevinná. Třeba zmíněné detonátory mohou – ale nemusejí – být určeny jen pro jaderné zbraně. Může to však být i naopak, například vývoj nosičů lze maskovat jako vesmírný program.

Teherán se zřejmě snažil vyvinout jadernou bombu a je možné, že v tom pokračuje i nadále. Podle expertů Írán pravděpodobně nechce zatím vlastnit jadernou zbraň, ale chce být ve výzkumu tak daleko, aby ji v případě potřeby dokázal rychle sestrojit.

Břetislav Tureček, Ondřej Bouda, Martin Hromádka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme