Írán popravil 24letou Kurdku, která podle soudu v sedmnácti zavraždila manžela. Žena přiznání popřela

V Íránu popravili čtyřiadvacetiletou Kurdku, která byla odsouzena za vraždu manžela v době, kdy jí bylo 17 let. Kurdské organizaci na ochranu lidských práv to v úterý potvrdil bratr popravené Zajnab Sekánvandové. Sdělil, že rozsudek byl vykonán a tělo bylo předáno rodině. Zajnab zasnoubili, když jí bylo 15 let. Za manželovu smrt je podle její výpovědi odpovědný manželův bratr.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šibenice (ilustrační foto)

Šibenice (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O případ se zajímá také organizace Amnesty International (AI). Philip Luther z jejího oddělení pro Blízký východ a severní Afriku řekl, že „nejen, že byla (Zajnab) v době činu dítě, ale byl s ní veden velmi nespravedlivý proces“.

‚Je to nelidské.‘ V Saúdské Arábii hrozí poprava první bojovnici za lidská práva

Číst článek

Až do posledního stání v roce 2014 neměla Zajnab Sekánvandová údajně možnost sejít se s právníkem. Při tomto jednání popřela přiznání, které učinila předtím. AI tvrdí, že íránské soudy často používají nahrávku s přiznáním jako hlavní důkaz viny, ale že doznání jsou často vynucená násilím.

Zajnab podle médií řekla, že se přiznala, protože doufala v omilostnění. Švagr ji údajně několikrát znásilnil a je za manželovu smrt odpovědný. Krátce po svatbě se obracela kvůli manželově násilnostem na úřady s prosbami o pomoc, ale Írán jí žádnou pomoc jako oběti domácího a sexuálního násilí neposkytl.

Írán popravil osm lidí za útoky takzvaného Islámského státu v Teheránu

Číst článek

Zajnab byla zatčena v roce 2012, policistům se přiznala k vraždě. Na policejní stanici ji drželi 20 dní a podle její výpovědi ji tam policista tloukl. V přiznání řekla, že manžela zabila nožem, protože ji vystavoval násilí a urážkám a odmítl se rozvést.

Podle islámského práva mají příbuzní mrtvého možnost odsouzenému trest prominout za finanční vyrovnání.

Luther řekl, že Írán pokračuje v praxi vykonávání poprav lidí, kteří byli v době spáchání činu nezletilí. „Je to v Íránu letos pátá poprava tohoto druhu, kterou jsme zaznamenali,“ řekl.

Írán patří k zemím vykonávajícím trest smrti ve velkém počtu. Loni bylo popraveno 507 osob, většina z nich byla odsouzena za drogové delikty. Podle AI se Írán v počtu vykonaných rozsudků smrti na světě řadí hned za Čínu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme