Írán poslal za mříže předního kritika náboženského režimu

Íránská justice vynesla další mnohaletý rozsudek nad předním kritikem náboženského režimu. Tentokrát dostal Emámeddín Bákí šest let za rozhovor pro perskojazyčné vysílání BBC. Aktivista a novinář Bákí v něm mluvil s vlivným duchovním, který měl také velmi ostré výhrady k vedení Islámské republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán | Foto: GhostWind

Emámeddín Bákí v interview mluvil s ájatolláhem Montazerím, který patřil ke špičkám režimu, pak se ale stal jeho nejznámějším kritikem v náboženských kruzích.

BBC rozhovor odvysílala po loňském úmrtí Montazerího, které se stalo záminkou k masovým protivládním protestům. Íránská justice teď shledala, že se Bákí dopustil podvracení a nepřátelské propagandy.

Bákí už má za sebou řadu trestů za odhalování zločinů státního bezpečnostního aparátu. Sám přitom prošel podobným vývojem jako Montazerí. V 80. letech byl zapáleným revolucionářem, později se stal mezinárodně oceňovaným bojovníkem za lidská práva.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme