Írán potvrdil přes 20 tisíc obětí zemětřesení

Záchranářské týmy na jihovýchodě Íránu už přestávají věřit, že by pod sutinami mohly najít ještě další živé lidi. OSN oznámila, že zřejmě už v noci na pondělí pátraní po obětech pátečního ničivého zemětřesení ukončí. Spíše než pátrací skupiny nyní země potřebuje materiální pomoc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pomoc pro Írán

pomoc pro Írán | Zdroj: ČTK

Podle reportéra BBC bylo v nejpostiženějším, zhruba stotisícovém městě Bám zničeno na 80 procent všech budov. Íránské ministerstvo vnitra oficiálně potvrdilo dřívější odhady, podle kterých při katastrofě zahynulo více než 20 tisíc lidí. Některé jiné zdroje ale mluví až o dvojnásobných počtech, další zase tvrdí, že obětí bude méně. Dosud bylo nalezeno a pohřbeno přes 15 tisíc těl.

Jak přímo z místa neštěstí uvádí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka, pochmurný obrázek poničeného města Bám zdůrazňují oblaka prachu, která z trosek zvedá vítr, a pach smrti, který je na mnohých místech cítit.

Íránci, kteří se podílejí na humanitární pomoci, krčí rameny nad rozporuplnými informacemi o počtu obětí. Někteří uvádějí, že vládní statistiky v Íránu nikdy nejsou moc přesné, jiní poukazují na velikost zpustošeného města, rozsah katastrofy a říkají, že jakýkoli odhad je i skoro tři dny po zemětřesení nepřesný.

Dnešek byl v každém případě pokračováním dřívějších srdceryvných scén - někteří pozůstalí hlasitě oplakávali nejbližší, zabalené v přikrývkách na chodnících, a čekali na jejich odvoz. Další už své příbuzné pochovávali za neméně hlasitých projevů smutku.

Čeští záchranáři našli necelé dvě desítky obětí. V průběhu neděle se objevila zpráva, že mezi troskami byli nalezeni ještě dva živí lidí - ta se však nepotvrdila. Starší žena, kterou v sobotu živou vyprostili členové našeho týmu, tak zřejmě zůstává posledním ověřeným případem tohoto druhu.

Do Íránu mezitím z celého světa proudí mezinárodní pomoc a také další záchranářské týmy, i když naděje na vyproštění živých osob je už mizivá. Velitelé zahraničních záchranných týmů se v neděli ráno sešli s hlavním íránským koordinátorem pomoci Bámu. Schůzka ale podle účastníků proběhla poněkud zmatečně, protože nebyla k dispozici ani mapa města.

Stovky záchranářů z více než desítky zemí se tak dopoledne rozjely po městě s tím, že pomohou kdekoli bude potřeba - a taková místa najít není těžké.

Na letišti ve městě Kermán v neděli ráno čekaly desítky záchranářů na svolení, aby mohly pokračovat v cestě do asi 200 kilometrů vzdáleného Bámu, který páteční zemětřesení takřka srovnalo se zemí. Do Kermánu přiletěl mezi jinými stroj se 60 francouzskými záchranáři. Po něm je očekáván letoun s polní nemocnicí, kterou posílá francouzská vláda.

Do Íránu dorazil také americký Hercules C-130 se záchranáři a lékařským materiálem. Přestože Írán a Spojené státy spolu neudržují diplomatické vztahy a Washington řadí Teherán do takzvané Osy zla, americký prezident George Bush po zemětřesení nabídl pomoc. Írán předtím oznámil, že pomoc přijme od všech států kromě Izraele.

Marika Táborská, Denisa Novotná, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme