Írán potvrdil rozsudky smrti nad účastníky povolebních protestů

Íránský revoluční soud vynesl už tři rozsudky smrti nad účastníky protivládních demonstrací, které zemi ochromily po červnových prezidentských volbách. S odvoláním na justiční zdroj to uvedla íránská agentura ISNA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí Íránci islám neodmítají | Foto: Břetislav Tureček

Už první oznámený rozsudek smrti přitom v týdnu vyvolal silnou mezinárodní kritiku. Podle ochránců lidských práv íránský režim vynucuje přiznání opozičních aktivistů mučením a psychickým nátlakem.

O verdiktech informoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Záhed Bašírí-Rád. Je to vůbec poprvé, kdy absolutní trest za letní násilné demonstrace potvrdil nějaký úřední zdroj. Před týdnem padl první takový rozsudek, ale informovala o něm pouze íránská média.

Zatím je známé jméno jenom jednoho odsouzeného, kterému hrozí poprava, a to je Mohammad Rezá Alí-Zamání. Ten se přiznal, že se v sousedním Iráku scházel s americkými agenty, informoval je o situaci v Íránu a prý s nimi i plánoval útoky na íránské činitele.

Alí-Zamání patří k exilovému Výboru pro íránskou monarchii, který usiluje o svržení islámského režimu. Monarchisté potvrdili tuto jeho příslušnost. Tvrdí ale, že pouze pracoval pro jejich rádio a že na protestech se nepodílel.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme