Írán představil nový typ balistické rakety, zasáhne cíl vzdálený až 300 km

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád představil vylepšenou verzi balistické rakety Fateh-110. Íránci tvrdí, že jde o jednu z nejlepších střel středního doletu, schopné nyní lépe zasáhnout cíle vzdálené až 300 kilometrů. Podle západních expertů ale Íránci své vojenské systémy přeceňují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na slavnostním zahájení summitu Organizace islámské spolupráce v Mecce 14. srpna 2012 | Zdroj: Reuters

O možnosti íránské vojenské hrozby se mluví v souvislosti s jeho jaderným programem. Írán v minulosti i hrozil uzavřením Hormuzského průlivu – strategické cesty z Perského zálivu – pokud bude proti němu budou ostatní země dále zpřísňovat sankce.

Íránci nedávno balistické rakety úspěšně otestovali. Oznámili, že zlepšili přesnost zásahu námořních a pozemních cílů do vzdálenosti 300 kilometrů.

Kromě raketového systému představili dalších pět novinek vojenské techniky, včetně silnějšího lodního motoru a vzdušnou testovací laboratoř.

Západní vojenští experti ovšem upozorňují, že Írán už tradičně přeceňuje sílu svých technologií a zvláště pak raket. Podle nich mají modernizované rakety Fateh-110 špatný naváděcí a ovládací systém, který se spouští jen po vypuštění střely. Nejmodernější rakety se však spouštějí až při sestupu rakety na cíl a je tak mnohem přesnější.

Pavel Novák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme