Írán přejmenoval své námořní lodě, obchází tak sankce

Íránu se daří obcházet sankce, které mezinárodní společenství uvalilo na jeho námořní dopravu. Embargo se od roku 2008 týká íránského námořního dopravce, který je podezřelý z přepravy zásilek využitelných ke zbrojení. Teherán ale přejmenoval drtivou většinu svých lodí a vysílá je do světa pod vlajkami jiných států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home - Ropný tanker evropského námořnictva Namur v dopravním koridoru Ushant, Finistere, Francie (48°32' N - 5°16' W) | Foto: an Elzevir Films - Europacorp coproduction

Ze 123 íránských námořních lodí má plných 90 nový název. A zatímco v roce 2008 byla íránská obchodní flotila 23. největší na světě, dnes už není ani v první stovce. Vyplývá to ze studie Stockholmského mezinárodního institutu pro mírový výzkum.

Dokument se nezabývá jenom Íránem, ale i dalšími státy, které právními kličkami obcházejí různé sankce. Švédský institut SIPRI upozorňuje, že nejméně 60 procent lodí porušujících mezinárodní sankce má přitom formální majitele sídlící v zemích Evropské unie, Severoatlantické aliance, nebo OECD.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme