Írán prodloužil páteční volby o pět hodin, hlásí vysoký zájem voličů

Íránské úřady prodloužily páteční parlamentní volby postupně o pět hodin. Ještě do pozdního večera se na některých místech vytvářely fronty na odevzdání hlasu. Místo v 18 hodin se tak volební místnosti uzavřely až hodinu před půlnocí. První výsledky ručního sčítání hlasů by mohly být známy zítra večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránští muži ve frontě u volební místnosti | Zdroj: ČTK

Není ale jasné, nakolik byl zájem rozšířený v celé společnosti. Vůbec totiž nekandidovala opozice. Její stoupenci už předem dávali najevo, že hlasování budou ignorovat.

„Účast voličů byla vysoká, a to navzdory nepřátelské propagandě zahraničních médií," hlásila v noci íránská televize. Mluvčí Rady dohlížitelů včera prohlásil, že volební účast byla asi o 8 procent vyšší než při volbách před třemi lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o deváté přiblížil průběh íránských parlamentních voleb přímo z Íránu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Pokud skutečně přišlo vysoké množství voličů a selhaly opoziční výzvy k bojkotu, znamenalo by to posílení pozice konzervativců.

Ve volbách soupeřily výhradně právě frakce konzervativců - hlavně tábor prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a nejvyššího vůdce ájatolláha Alího Chámeneího, který kritizuje současného prezidenta za to, jak vede ekonomiku a zahraniční i domácí politiku. Předpokládá se, že Mahmúd Ahmadínežád v těchto volbách hodně hlasů ztratí.

Volby provázela viditelná bezpečnostní opatření. V metropoli Teheránu jezdila na motorkách komanda elitních policistů v černých kombinézách, takzvaní ninjové, kteří v roce 2009 rozháněli demonstrace.

Pod tvrdým dohledem byli podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka, který je přímo v Íránu, i zahraniční novináři. Vláda jim prý nabídla jen 12 volebních místností, kde mohli natáčet.

Parlamentní volby ukazují, že v Íránu není nic černobílé

Číst článek

Právě v den voleb zopakoval americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu hrozby vojenského napadení Íránu kvůli jeho jadernému programu.

Íránský vůdce Chámeneí krátce před tím prohlásil, že čím větším hrozbám Teherán čelí, tím jsou volby důležitější pro obranu Islámské republiky.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme